• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Rekordowa podwyżka podatku od nieruchomości w Gorzowie

18 października 2023, 17:47, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Podczas październikowej Sesji Rady Miasta Gorzowa zostanie podjęta uchwała w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. W przypadku mieszkania stawka za 1 m.kw. będzie wyższa o 29 groszy, natomiast jeżeli chodzi o lokal, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to o 4,43 zł więcej za 1 m.kw. W ten sposób dochody miasta Gorzowa zwiększą się w 2024 roku o ponad 15 mln zł.

Co roku samorządy podnoszą stawki podatku od nieruchomości, jednak nie mogą one przekraczać górnej granicy ustalonej przez ministra finansów o wskaźnik inflacji. Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się 25 października, gorzowscy radni podejmą uchwałę właśnie w sprawie „określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości” na 2024 rok.

Jak się okazuje, będzie to rekordowa podwyżka podatku od nieruchomości w Gorzowie. Za 1 m.kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 1,15 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza jest to 33,10 zł za 1 m.kw.

To podwyżka odpowiednio o 29 gr i 4,43 zł w stosunku do tego, co mieszkańcy płacili w 2023 roku. Warto podkreślić, że przy poprzedniej podwyżce podatek od nieruchomości wzrósł o 9 gr oraz o 3,03 zł.

Jak tłumaczą urzędnicy, podatek od nieruchomości, stanowi znaczną kwotę wśród dochodów własnych miasta i jest jednym z podstawowych źródeł finansowania jego zadań. - Podwyższenie stawek podatkowych jest konieczne, z uwagi na znaczny wzrost kosztów realizacji zadań miasta Gorzowa spowodowany obecną sytuacją gospodarczą. Kierując się koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaspokojenie rosnących potrzeb w zakresie wydatków, proponuje się podniesienie stawek podatku od nieruchomości do górnych granic stawek maksymalnych. Przyjęcie niższych od proponowanych stawek podatku, mogłoby spowodować niedostatek dochodów koniecznych na realizację zadań własnych miasta – czytamy w projekcie uchwały.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m.kw. podatek wzrośnie o 14,50 zł w skali roku. Natomiast w pomieszczeniu o powierzchni 100 m.kw., gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, podatek wzrośnie o 443 zł w skali roku. Dzięki podwyżce o maksymalne stawki, dochody Gorzowa z tytułu podatku od nieruchomości mają zwiększyć się w 2024 roku o około 15 mln 337 zł.

Decyzja co do wprowadzenia maksymalnych stawek i podwyżki podatku od nieruchomości będzie należała do radnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości