• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Oszustwo na uszkodzony telefon. Mieszkanka Gorzowa straciła pieniądze

13 października 2023, 09:31, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Do mieszkanki Gorzowa napisał na WhatsAppie oszust, który udawał jej córkę. Przekonywał, że uszkodzony telefon uniemożliwia zapłacenie rachunku. Zmanipulowana kobieta nie podejrzewając oszustwa, wykonała przelew i straciła prawie 2 tys. zł.

W czwartek 12 października portal gorzowianin.com ostrzegał przed oszustwem na "zgubiony lub uszkodzony" telefon. Wszystko zaczyna się od krótkiej wiadomości wysłanej na telefon, która zaczyna się od słów "Hej mamo, tato. To mój nowy numer. Telefon mi się rozwalił. Możesz do mnie napisać wiadomość na WhatsApp". Tam w dalszych wiadomościach oszust przedstawia historię o uszkodzeniu/zgubieniu telefonu komórkowego. Następnie przechodzi do sedna - próby wyłudzenia danych logowania do konta lub uzyskania przelewu na konkretną kwotę, gdzie zazwyczaj tłumaczy, że jest to „rachunek za kupno nowego telefonu”.

Oszustwo na uszkodzony telefon. Mieszkanka Gorzowa straciła pieniądze

Niestety pomimo ostrzeżeń, ofiarą oszustów padła mieszkanka Gorzowa. Do kobiety na WhatsAppie odezwała się osoba, który twierdziła, że jest jej córką i ma problem z telefonem. Miała pisać z numeru tymczasowego i potrzebowała pomocy mamy.

- Rzekoma córka przez uszkodzony telefon nie mogła zalogować się do banku i zapłacić rachunku. Poprosiła więc, by mama przelała prawie 1900 złotych. Oczywiście pieniądze miały być zwrócone kolejnego dnia. Gorzowianka nie podejrzewała oszustwa i zdecydowała, że zapłaci rachunek na wskazane konto. Dopiero po tym zadzwoniła do córki, która zaprzeczyła, by prosiła o pieniądze – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Dlatego też portal gorzowianin.com wspólnie z policją apeluje, aby uważać na oszustów, którzy podszywają się pod bliskie nam osoby. W takiej sytuacji jest bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy zadzwonić na dotychczasowy numer telefonu do swojego syna lub córki i wszystko wyjaśnić.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości