• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

"Hej mamo, tato". Czytelniczka ostrzega przed oszustwem!

12 października 2023, 10:12, Marcin Kluwak
zdjęcie poglądowe
Oszuści próbują wyłudzić pieniądze sposobem na „zgubiony lub uszkodzony” telefon. Nasza czytelniczka Jola otrzymała sms-a zaczynających się od słów „ Hej mamo, tato”. Kobieta nie dała się oszukać, bo jej 6-letnie dziecko siedziało obok niej i nie mogła napisać takiej wiadomości.

Pomysłowość oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze, nie zna granic. Najczęściej przestępcy oszukują na „wnuczka”, „policjanta”, „wypadek”, „na olx” czy podszywają się pod bank. Teraz pojawiło się kolejne oszustwo - na zgubiony lub zepsuty telefon i nowy numer.

Zaczyna się od krótkiej wiadomości wysłanej na telefon, która zaczyna się od słów "Hej mamo, hej tato". Taką wiadomość dostała właśnie nasza czytelniczka Jola, która ostrzega przed oszustami.

"Hej mamo, tato. To mój nowy numer. Telefon mi się rozwalił. Możesz do mnie napisać wiadomość na WhatsApp" i tutaj dalej podany dziwny link przypominający odnośnik do aplikacji WhatsAppa.

- Dostałam takiego sms-a na telefon. Moje dziecko ma 6 lat i siedzi koło mnie. Oczywiście nie dałam się oszukać. Jednak Ostrożności nigdy nie za wiele. Jestem wyczulona w tym temacie ,bo moi bliscy dali się oszukać i stracili sporo kasy. Dlatego proszę Was o ostrzeżenie i poinformowanie mieszkańców o nowej metodzie wyłudzania pieniędzy – podkreśla czytelniczka Jola.

Nasza czytelniczka co prawda nie dała się oszukać, ale są też takie osoby, zwłaszcza starsze, które napisały do oszusta wiadomość na WhatsAppie. Tam w dalszych wiadomościach oszust przedstawia historię o uszkodzeniu/zgubieniu telefonu komórkowego. Następnie przechodzi do sedna - próby wyłudzenia danych logowania do konta lub uzyskania przelewu na konkretną kwotę, gdzie zazwyczaj tłumaczy, że jest to „rachunek za kupno nowego telefonu”.

Policjanci podkreślają, że w takiej sytuacji jest bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy zadzwonić na dotychczasowy numer telefonu do swojego syna lub córki i wszystko wyjaśnić.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości