• Jakość powietrza (CAQI): 21

Polki z gorzowianką w składzie wygrywają FIBA 3x3 U23 Nations League!

13 sierpnia 2023, 19:38, Dawid Lis
Aleksandra Pszczolarska/Źródło: FIBA
Reprezentacja Polski okazała się najlepsza w europejskim cyklu FIBA 3x3 U23 Nations League! W składzie biało-czerwonych zagrała Aleksandra Pszczolarska, nowa zawodniczka gorzowskiego AZS.

Przed nowym sezonem Orlen Basket Ligi Kobiet do drużyny prowadzonej przez Dariusza Maciejewskiego dołączyła m.in. Aleksandra Pszczolarska. 22-letnia koszykarka wzmacnia gorzowski AZS, ale jest także etatową kadrowiczką reprezentacji Polski 3x3 do lat 23. I mogliśmy się o tym przekonać właśnie w trakcie rywalizacji w FIBA 3x3 U23 Nations League.

Europejski cykl FIBA 3x3 U23 Nations League składał się z sześciu turniejów, które rozgrywane były w dwóch miastach. Najpierw trzydniowe zmagania odbyły się w Krakowie, a w ten weekend w Bukareszcie. Awans do wielkiego finału mogła wywalczyć tylko najlepsza reprezentacja w każdej konferencji.

Turnieje w Krakowie rozegrane były w terminie 26-28 lipca. I był to bardzo udany weekend dla biało-czerwonych. Polki w składzie Marta Stawicka, Aleksandra Pszczolarska, Aleksandra Zięmborska, Bożena Puter i Justyna Rudzka zaczęły od czwartego miejsca, ale dwa kolejne dni kończyły na pierwszym miejscu. Tak udane turnieje spowodowały, że to nasze reprezentantki prowadziły w klasyfikacji generalnej z 260 punktami. Na drugiej pozycji plasowały się Czeszki, które w Krakowie wywalczyły 230 punktów.

To właśnie między tymi reprezentacjami rozgrywała się walka o awans do wielkiego finału. Wszystko zależało od tego, której drużynie lepiej pójdzie w Bukareszcie. Pierwszego dnia to Polki były wyżej, zajmując drugie miejsce. Czeszki były czwarte. Dzień później jednak Czeszki zwyciężyły, a biało-czerwone zostały sklasyfikowane na czwartym miejscu. Tym samym przed ostatnim dniem rywalizacji Polki miały 400 punktów na koncie, a ich najgroźniejsze rywalki 390 punktów.

W decydującym turnieju Polki w grupie pewnie pokonały Chorwację (22:12) oraz Ukrainę (21:7). To oznaczało, że mają pewny awans do finału niedzielnych zmagań w Bukareszcie. W nim znalazły się także Czeszki. I tylko zwycięstwo biało-czerwonych dawało im awans do turnieju finałowego całego cyklu, który odbędzie się w Mongolii. Rywalki lepiej rozpoczęły pojedynek, ale Polki nie miały zamiaru odpuszczać. Ostatecznie do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Po niej z wygranej w meczu, niedzielnym turnieju oraz całym europejskim cyklu FIBA 3x3 U23 Nations League mogły cieszyć się nasze reprezentantki z Aleksandrą Pszczolarską w składzie! Nowa koszykarka gorzowskich akademiczek w finale z Czeszkami zdobyła 7 punktów, najwięcej dla polskiej drużyny.

Ostatecznie po wszystkich sześciu turniejach Polki kończą rywalizację na pierwszym miejscu w Europie z dorobkiem 500 punktów. Na drugim miejscu zmagania ukończyły Czeszki (470 punktów), a trzecie uplasowały się reprezentantki Łotwy (425 punktów).

Aleksandra Pszczolarska oraz Aleksandra Zięmborska to dwie reprezentantki Polski, które zagrały we wszystkich sześciu turniejach. Oprócz nich w składzie biało-czerwonych były Justyna Rudzka, Bożena Puter i Marta Stawicka, które pojawiały się na zmiany w danym dniu.

Turniej finałowy FIBA 3x3 U23 Nations League rozegrany zostanie dokładnie za miesiąc, w dniach 13-15 września w mongolskim Ułan Bator. A zaledwie dwa tygodnie później, w Lublinie odbędzie się FIBA 3x3 U23 World Cup, czyli mistrzostwa świata do lat 23. Ten turniej rozpocznie się 27 września, a zakończy się 1 października.