• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Kolejny dzień z upałami. Na termometrach w Gorzowie zobaczymy powyżej 30 stopni w cieniu

10 lipca 2023, 06:44, Marcin Kluwak
To będzie kolejny, bardzo gorący dzień. IMGW wydało kolejne ostrzeżenie przed upałami, które obowiązuje na terenie całego województwa lubuskiego. Temperatura w cieniu może dochodzić nawet do 34 stopni Celsjusza.

Komunikat wydany przez IMGW dotyczy wszystkich powiatów województwa lubuskiego: Wysoka temperatura, stopień I - maksymalna temperatura od 30 do 34C. Komunikat obowiązuje od 2023-07-10 09:00 do 2023-07-10 19:00.

Wysokie temperatury mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu, zwłaszcza jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Udar cieplny, przegrzanie organizmu, odwodnienie i inne związane z upałem problemy zdrowotne mogą wystąpić nawet u osób zdrowych. 

W Gorzowie, od kilku lat  podczas upałów miasto instaluje kurtyny wodne. Tak jest też w tym roku. Za ustawienie kurtyn odpowiedzialne jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. 

Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą wam przetrwać ten okres upałów:

Pij dużo wody: Regularnie spożywaj chłodne napoje bezalkoholowe, unikaj kofeiny i alkoholu, które mogą nasilać odwodnienie.

Chron się przed słońcem: Gdy temperatura jest najwyższa, staraj się przebywać w chłodnych pomieszczeniach. Jeśli musisz wyjść, ubieraj się lekko i nos ubrania chroniące przed promieniami słonecznymi, a także nakrycie głowy, np. kapelusz lub parasol.

Unikaj aktywności fizycznej w najgorętszych godzinach: Staraj się ograniczać wysiłek fizyczny na zewnątrz, szczególnie w godzinach popołudniowych, kiedy słońce jest najmocniejsze.

Szukaj ochłody: Jeśli nie masz klimatyzacji w domu, korzystaj z wiatraków, otwieraj okna w nocy, aby wywietrzyć pomieszczenia, lub znajdź schronienie w miejscach publicznych z klimatyzacją, takich jak centra handlowe czy biblioteki.

Zadbaj o siebie i innych: Jeśli znasz starsze osoby, dzieci lub osoby z problemami zdrowotnymi, regularnie sprawdzaj ich stan i udzielaj pomocy w razie potrzeby. Nie zostawiaj zwierząt domowych na długie godziny na słońcu.

Bądź czujny: Monitoruj lokalne ostrzeżenia przed upałem i podążaj za radami i zaleceniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

Przypominamy, że upał może być groźny, zwłaszcza dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na choroby przewlekłe. Bądźmy wzajemnie troskliwi i sprawdzajmy stan swoich bliskich, sąsiadów i osób potrzebujących w tych trudnych warunkach.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości