• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 4
Wiadomości

Okradali ciężarówki. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita [film]

14 kwietnia 2023, 08:10
fot. CBŚP
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gorzowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie okradali naczepy ciężarówek na terenie Niemiec. Zatrzymano łącznie 10 osób, z czego 9 zostało tymczasowo aresztowanych. Podczas akcji policjanci zabezpieczyli m.in. przedmioty służące do włamań i kradzieży samochodów, sfałszowane dokumenty tożsamości, prawa jazdy i pieniądze.

Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie od 2013 roku kradli towary z samochodów ciężarowych metodą na tzw. „plandekę” na terenie Niemiec. Celem sprawców był przede wszystkim drogi sprzęt elektroniczny, markowa odzież, obuwie, kosmetyki oraz inne wartościowe towary. Do tego typu przestępstw dochodziło w nocy na niemieckich parkingach znajdujących się przy drogach ekspresowych i autostradach.

- Z ustaleń policjantów wynika, że sposób działania grupy odbywał się według takiego samego schematu. Po dokładnym sprawdzeniu parkingu i upewnieniu się, że kierowcy śpią, nacinali plandeki naczep, sprawdzając jakiego rodzaju ładunek jest przewożony. Kradzież odbywała się tuż po znalezieniu atrakcyjnego towaru. Jednorazowe straty pokrzywdzeni szacowali na setki tysięcy złotych. Skradziony towar był transportowany do magazynów w Polsce, a następnie sprzedawany na portalach internetowych, w sklepach, a nawet w sezonie letnim w miejscowościach nadmorskich na stoiskach – opowiada Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Według śledczych członkowie gangu stworzyli dosyć hermetyczną strukturę, w której występował wyraźny podział ról i zadań. Do pierwszych zatrzymań doszło pod koniec 2021 roku. Natomiast w ostatnich tygodniach policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z kontrterrorystami oraz funkcjonariuszami z niemieckiej policji przeprowadzili działania, w których uczestniczyło 200 funkcjonariuszy.

- W efekcie działań policjanci zatrzymali 10 osób i przeszukali mieszkania, domy, magazyny, piwnice, garaże, samochody i pomieszczenia gospodarcze użytkowane przez zatrzymanych. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty służące do włamań do samochodów i ich kradzieży, sfałszowane dokumenty potwierdzające tożsamość i prawa jazdy, ponad 136 tys. zł w różnej walucie i markową odzież mogącą pochodzić z przestępstw – komentuje Jurkiewicz.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody należące do podejrzanych, m.in. BMW X5, volkswagen tiguan, motocykl BMW, harley davidson i skuter wodny o łącznej wartości przekraczającej około 500 tys. zł. Śledczy wystąpili o zabezpieczenie części majątku zatrzymanych w wysokości blisko 20 mln zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby zarzut kierowania gangiem. Niektórym zatrzymanym zarzuca się także udział w kradzieżach, pomocnictwo czy pranie pieniędzy. Na wniosek prokuratora wobec 9 zatrzymanych, Sąd Rejonowy w Gorzowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości