• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Kto wybuduje północną obwodnicę Gorzowa?

7 marca 2023, 13:06, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła właśnie przetarg na budowę pierwszego etapu północnej obwodnicy Gorzowa. Chętne firmy mogą składać swoje oferty do 21 marca. W ramach pierwszego etapu zostanie wybudowany 500-metrowy odcinek obwodnicy od ronda Barlineckiego do skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego.

O potrzebie budowy ul. Kamiennej i północnej obwodnicy Gorzowa mówił już były prezydent Tadeusz Jędrzejczak, natomiast prezydent Jacek Wójcicki wrócił do tego pomysłu w 2015 roku. W końcu ta inwestycja ma szansę na realizację.

Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła właśnie przetarg na budowę pierwszego odcinka północnej obwodnicy, dzięki któremu zostanie połączone os. Górczyn i Piaski. Chętne firmy mogą składać swoje oferty do wtorku 21 marca.

Wyłoniony w ramach przetargu wykonawca zrealizuje zadanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że sporządzi dokumentację projektową i niezbędne formalności oraz zajmie się pracami budowlanymi. Zgodnie z umową wykonawca na realizację I etapu budowy północnej obwodnicy Gorzowa będzie miał 25 miesięcy od dnia podpisania umowy. To oznacza, że pierwszym odcinek obwodnicy przejedziemy w 2025 roku, a nie tak jak wcześniej zapowiadało miasto w 2024 roku.

Jak będzie przebiegać północna obwodnica Gorzowa?

Docelowo północna obwodnica Gorzowa będzie przebiegać od ronda Barlineckiego, nową ul. Kamienną, która przetnie os. Piaski, przez tereny byłego poligonu aż do nowego ronda przy ul. Myśliborskiej.

Do budowy został wybrany wariant drogi dwujezdniowej, dwupasmowej o przekroju 2x2. Oznacza to, że od razu zostanie wybudowana droga z dwoma pasami w każdym kierunku i nie będzie potrzeba w przyszłości jej rozbudowywać, bo od razu zostanie dostosowana do dużego natężenia ruchu.

Pierwszy etap budowy północnej obwodnicy Gorzowa. Co zostanie zrobione?

Firma, która wygra przetarg będzie musiała zająć się budową około 500-metrowego odcinka obwodnicy od ronda Barlineckiego do skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie zaplanowano budowę nowego ronda.

Zakres prac w ramach pierwszego etapu:

- rozbudowa/przebudowa skrzyżowania ul. S. Wyszyńskiego, Górczyńska związana z włączeniem nowego odcinka– skrzyżowanie typu rondo,

- budowa skrzyżowania nowego odcinka drogi z ul. K. Wielkiego i Owocowej – skrzyżowanie typu rondo,

- budowa przepustu z blach falistych na przecięciu drogi i cieku wodnego rz. Kłodawka na długości ok. 75m,

- rozbudowa/przebudowa odcinka ul. K. Wielkiego i układu skrzyżowania ul. K. Wielkiego i ul. Z. Kuratowskiej – skrzyżowanie zwykłe wyniesione,

- przebudowa ul. Owocowej na połączeniu z wlotem ronda przy ul. K. Wielkiego;

- budowa zatok autobusowych wraz z wiatami przystankowymi i peronami autobusowymi,

- budowa zatok postojowych dla pojazdów osobowych,

- budowa zjazdów z dróg publicznych,

- budowa i przebudowa ścieżek rowerowych,

- budowa i przebudowa chodników,

- budowa skweru w rejonie skrzyżowania ul. K. Wielkiego i Z. Kuratowskiej,

- budowa systemu odwodnienia utwardzonych elementów pasa drogowego (jezdnie, zatoki)

- budowa zbiornika retencyjnego otwartego z przelewem i wylotem do rzeki Kłodawka,

-likwidacja kolizji z istniejącą siecią kanalizacji deszczowej w ul. S. Wyszyńskiego wraz z budową nowego wylotu do rzeki Kłodawka,

- budowa oświetlenia drogowego,

- budowa kanału technologicznego,

- rozbiórka istniejącego zagospodarowania pasów drogowych: konstrukcji nawierzchni jezdni, zjazdów, chodników oświetlenia drogowego oraz działek przejmowanych pod pasy drogowe tym: kolidujących obiektów budowlanych budynków jedno i dwukondygnacyjnych, ogrodzeń, nawierzchni utwardzonych itp.,

- przebudowa kolidujących sieci uzbrojenia terenu,

- usunięcie kolidujących drzew i krzewów,

- nasadzenia drzew i krzewów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości