• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Nowe torowisko zamiast pętli i deptak na Dworcowej. Tak zmieni się teren przed dworcem PKP w Gorzowie

20 lutego 2023, 18:35, ak
fot. Marcin Kluwak
Władze Gorzowa ogłosiły właśnie przetarg na przebudowę ul. Dworcowej wraz z budową zatok autobusowych przy ul. Jancarza. W ramach inwestycji pojawią się również kamery monitoringu. Wszystko powinno być gotowe wiosną 2024 roku.

W marcu 2022 roku władze Gorzowa ogłosiły, że rezygnują z budowy węzła przesiadkowego na wielką skalę, który miał powstać tuż przy wejściu do dworca PKP o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Miasto rezygnuje z budowy węzła przesiadkowego!”. Wówczas prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zdecydował, że centrum przesiadkowe powstanie, ale w okrojonej wersji. W zamian przy ul. Jancarza mają zostać wybudowane specjalne zatoki autobusowe, a do tego ma zostać wymieniona nawierzchnia ul. Dworcowej.

Władze Gorzowa właśnie ogłosiły przetarg na na przebudowę ul. Dworcowej wraz z budową zatok autobusowych przy ul. Jancarza oraz montażem kamer monitoringu. Chętne firmy mogą składać swoje oferty do poniedziałku 20 marca. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, wówczas wykonawca będzie miał 12 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację inwestycji.

Tak zmieni się ul. Dworcowa w Gorzowie. Przy ul. Dworcowej w Gorzowie powstanie deptak

Cały odcinek ul. Dworcowej zostanie przebudowany i zmieni się nie do poznania. Dworcowa na odcinku od skrzyżowania z ul. Sikorskiego do zjazdu w ulicę Dworcową, będzie odcinkiem, po którym będzie odbywać się ruch pieszych i pojazdów, aż do ulicy Jancarza. Dworcowa zostanie połączona z Jancarza w okolicy dawnego dworca PKS. Na pozostałym odcinku ulica ta zostanie zamieniona na deptak, zamknięty dla ruchu pojazdów.

W ramach inwestycji remontu doczeka się również torowisko tramwajowe wraz z trakcją tramwajową. Prace obejmą również budowę nowych parkingów, miejsc postojowych dla taxi, parkingów kiss&ride, a także budowę chodników i ścieżek rowerowych oraz doświetlenie przejść dla pieszych, natomiast skrzyżowania zostaną wyniesione. Przebudowana zostanie także kanalizacja deszczowa. Przy ul. Dworcowej zostaną również zamontowane 4 kamery monitoringu.

Plac przed dworcem PKP zostanie zagospodarowany na nowo. Zostanie zlikwidowana pętla tramwajowa. W jej miejsce zostaną wybudowane nowe tory tramwajowe, które będa skręcać w ul. Jancarza. Na placu przed dworcem pojawi się nowa zieleń, zostaną nasadzone drzewa, powstaną nowe trawniki.

Węzeł przesiadkowy w Gorzowie. Tak będzie wyglądał węzeł przesiadkowy przy ul. Jancarza w Gorzowie

Centrum przesiadkowe, które powstaje w rejonie dworca PKP będzie w wersji mini. Inwestycja zakłada przebudowę ul. Jancarza wraz z ul. Składową na odcinku ok. 504 m oraz przebudowę ul. Dworcowej i Jancarza.

Wzdłuż ul. Jancarza zostaną wybudowane 2 zatoki autobusowe, które zostaną odpowiednio oświetlone. Inwestycja przewiduje również budowę toalety dla podróżnych.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości