Wiadomości

Zero litości dla pijanych kierowców. Będzie konfiskata aut!

23 listopada 2022, 07:30
fot. archiwum
Od przyszłego roku będą obowiązywały nowe kary dla pijanych kierowców. Sejm przegłosował zmiany w kodeksie karnym, które zakładają konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Pojazdy będą obierane kierowcom, którzy wsiądą za kierownicę mają co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie lub spowodują wypadek mając co najmniej 0,5 promil alkoholu.

Wielokrotnie na portalu gorzowianin.com informowaliśmy o pijanych kierowcach, którzy nie powinni w ogóle wsiąść za kierownicę samochodu. Rekordzistą w ostatnim czasie był 71-letni kierowca fita seicento, który miał w swoim organizmie prawie 3 promile alkoholu i został zatrzymany na stacji paliw przy Al. Konstytucji 3 Maja w Gorzowie. Natomiast pijany 62-letni kierowca forda uderzył w hydrant w miejscowości Ściechów – miał w swoim organizmie 2 promile alkoholu. Niestety dochodzi również do wypadków, którymi sprawcami są pijani kierowcy. Tak było w przypadku pijanego kierowcy BMW, który potrącił pieszego i uderzył w budynek przy ul. Warszawskiej w Gorzowie. 46-letni kierowca BMW miał w swoim organizmie 2,6 promila alkoholu.

Pijani kierowcy to niestety zmora dróg nie tylko w Gorzowie, ale również w całej Polsce. Dlatego też od dłuższego czasu ministerstwo sprawiedliwości mówiło o tym, że będzie chciało zaostrzyć kary wobec pijanych kierowców, które będą polegały na konfiskacie samochodu pijanego kierowcy.

Jak się właśnie okazało, te zapowiedzi stały się faktem, ponieważ Sejm przegłosował właśnie zmiany w kodeksie karny, które zakładają konfiskatę pojazdu kierowcy, który wsiadł po wpływem alkoholu za kierownicę auta lub po pijaku spowodował wypadek. Teraz nowelizacja kodeksu karnego uchwalona przez Sejm czeka na podpis prezydenta RP. Jeżeli prezydent podpisze dokument jeszcze w listopadzie, wówczas nowe prawo wejdzie w życie od lutego 2022 roku.

Konfiskata aut pijanych kierowców. Najważniejsze zasady

- Według przepisów samochód zostanie zabrany osobie, która będzie prowadziła podjazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie lub spowoduje wypadek mając co najmniej 0,5 promila alkoholu. Konfiskata auta będzie dotyczyła również kierowców, którzy będą pod wpływem środków odurzających.

- W momencie, kiedy pijany kierowca nie będzie właścicielem samochodu - będzie to auto kogoś z rodziny lub samochód w leasingu, sąd orzeknie wówczas przepadek równowartości pojazdu. Natomiast jeżeli samochód zostanie zniszczony w wyniku wypadku, wówczas sąd orzeknie grzywnę w wysokości równowartości pojazdu z chwili sprzed wypadku. Będzie to wartość określona w polisie ubezpieczeniowej, a jeżeli ktoś nie będzie miał ubezpieczenia, to będzie to średnia wartość rynkowa danego auta.

- Zwiększona zostanie również kara dla kierowcy, który pod wpływem alkoholu spowoduje poważny wypadek lub wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Obecnie takiemu kierowcy grozi do 12 lat więzienia, po zmianach sąd będzie mógł wymierzyć karę nawet 16 lat pozbawienia wolności.

- Będzie jeden wyjątek. Jeżeli kierowca zawodowy będzie prowadził samochód służbowy pod wpływem alkoholu, wówczas nie dojdzie do konfiskaty pojazdu. W tym przypadku sąd będzie orzekał grzywnę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

- Samochód będzie odbierany również osobom, które uciekną z miejsca wypadku. Często jest tak, że pijany kierowca zostawia samochód i ucieka pieszo, aby uniknąć odpowiedzialności. Później tłumaczy się, że uciekł z powodu stresu lub napił się alkoholu po powrocie do domu „ze stresu”.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości