• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 26 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Co z budową ronda na skrzyżowaniu DK22 z drogą na Wawrów i Wojcieszyce?

13 października 2022, 09:05
fot. archiwum
Droga krajowa nr 22 na odcinku od Gorzowa do Strzelec Krajeńskich ma zostać rozbudowana, a na skrzyżowaniu z drogą na Wawrów i Wojcieszyce powstanie rondo. Pod koniec 2022 roku miała być gotowa dokumentacja techniczna rozbudowy DK22. Jednak, jak się okazało, cała inwestycja zostanie przesunięta w czasie.

Droga krajowa nr 22 w kierunku Strzelec Krajeńskich nie należy do najbezpieczniejszych dróg w naszym regionie. Często dochodzi tutaj do wypadku, niestety również tych śmiertelnych. Rowerzyści muszą jechać asfaltem obok pędzących ciężarówek, a piesi iść poboczem, bo ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż DK22 jest po prostu "dziurawa" i składa się z dwóch odcinków, które nie są połączone ze sobą. Ponadto dla kierowców jest też problematyczny wyjazd z drogi podporządkowanej od strony Wawrowa lub Wojcieszyc. Kierowcy często muszą swoje odstać, aby włączyć się do ruchu. Natomiast jeżeli ktoś zdecyduje się „wcisnąć”, to często kończy się to kolizją lub wypadkiem.

Dlatego też wiele osób ucieszyła wiadomość, że DK22 zostanie rozbudowana na odcinku aż od Gorzowa do Strzelec Krajeńskich, a na skrzyżowaniu DK22 z drogą na Wawrów i Wojcieszyce powstanie rondo. W 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na rozbudowę DK22 na odcinku blisko 19 kilometrów. W październiku 2019 roku przetarg został rozstrzygnięty – wygrała go firma Lafrentz Polska z Poznania, która zaoferowała 2 mln 108 tys. zł.

Według pierwotnych zapowiedzi GDDKiA w Zielonej Górze, wykonawca miał zająć się przygotowaniem dokumentacji oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i decyzji w ciągu 3 lat. Tym samym wszystkie dokumenty miały być gotowe pod koniec 2022 roku, w 2023 roku miał zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane, a w 2024 roku miała rozpocząć się rozbudowa DK22. Według szacunków GDDKiA cała inwestycja miała się zakończyć w 2026 roku.

Mijają właśnie 3 lata od wyboru wykonawcy dokumentacji technicznej, więc portal gorzowianin.com postanowił sprawdzić na jakim etapie jest inwestycja i czy podane 3 lata temu terminy są wciąż aktualne. Jak się okazuje, wszystko zostanie przesunięte w czasie.

- Jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji. W kwietniu 2022 roku złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej następnym krokiem będzie uzyskanie decyzji ZRID. Ogłoszenie przetargu na roboty planowane jest zgodnie z aktualnym harmonogramem na 2024 rok – komentuje Anna Jakubowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

GDDKiA szacuje, że umowa z wykonawcą mogłaby zostać podpisana jeszcze w 2024 roku, natomiast prace budowlane zostałyby rozpoczęte w 2025 roku. Tym samym cała inwestycja zostałaby zakończona w 2027 roku. Są to obecnie daty szacunkowe.

- Harmonogram może ulec zmianie ze względu na wiele różnych czynników, które mają na niego wpływ. Wystarczy, że jeden etap się nieco wydłuży w stosunku dla naszych założeń i pozostałe automatycznie trzeba przesunąć w czasie. Musimy pamiętać, że przygotowanie i realizacja takiej inwestycji, to dość skomplikowany, czasochłonny i wielowątkowy proces, w który zaangażowanych jest wiele podmiotów – podkreśla Jakubowska.

Przebudowa DK22 z Gorzowa do Strzelec

Co zostanie zrobione na odcinku 19 km? Przede wszystkim zmieniony zostanie standard drogi poprzez dostosowanie nawierzchni do ruch o obciążeniu 11,5 tony. Do tego jezdnia zostanie poszerzona o 1 metr i zostaną stworzone specjalne opaski w terenie niezabudowanym, czyli pobocze drogi o nawierzchni asfaltowej o szerokości 0,5 metra. Natomiast na skrzyżowaniu DK22 z drogą na Wojcieszyce i Wawrów zostanie wybudowane rondo.

Jednak najważniejszym elementem będzie budowa drogi pieszo-rowerowej o szerokości 2,5 metra na odcinku od Gorzowa do Zdroiska. Nowa ścieżka uzupełni obecne dwa fragmenty, które nie są ze sobą połączone. Chodzi o odcinek od Różanek-Szklarni do ronda w miejscowości Różanki oraz od parkingu Nadleśnictwa Kłodawa, który kończy się w lesie, co najmniej kilometr przed Nierzymiem.

Oprócz tego zostaną wybudowane chodniki, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Przebudowy doczekają się zjazdy do posesji oraz skrzyżowania z drogami publicznymi. Inwestycja obejmie również budowę mostu przez kanał Santoczna w miejscowości Zdroisko oraz w miejscowości Przyłęg.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości