• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Brał łapówki za korzystne rozstrzygnięcia przetargów

20 maja 2022, 11:04
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego kierownika działu inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa w Gorzowie oraz mazowieckiego przedsiębiorcę. Według ustaleń CBA, były kierownik przyjął co najmniej 160 tys. zł łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcie przetargów dotyczących usług budowlanych. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie śledztwo w sprawie brania łapówek w oddziale Polskiej Spółki Gazownictwa w Gorzowie.

- Chodzi o żądania oraz przyjmowania korzyści majątkowych przez osobę pełniąca funkcję kierowniczą w Polskiej Spółce Gazownictwa w Gorzowie w zamian za nadużywanie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków polegających na utrudnianiu przetargów publicznych, wchodzeniu w porozumienie z innymi osobami oraz działaniach stanowiących czyny nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalne czynności preferencyjne przy okazji przeprowadzonych postępowań przetargowych – czytamy w komunikacie Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

W związku z tym postępowaniem funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie osoby. Zatrzymany został były kierownik działu inwestycji w oddziale Polskiej Spółki Gazownictwa w Gorzowie, który przyjmował korzyści majątkowe oraz mazowiecki przedsiębiorca, który chciał pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu i dał urzędnikowi łapówkę.

Z ustaleń śledczych wynika, że były kierownik przyjął co najmniej 160 tys. zł korzyści majątkowych w zamian za niedopuszczalne preferowanie przedsiębiorców w toku prowadzonych postępowań przetargowych dotyczących usług budowalnych oraz opracowania koncepcji gazyfikacji budowy gazociągów.

- Zgromadzony materiał dowodowy świadczy o tym, że łapówki były przekazywane w ukrytej formie, jako zapłata za fikcyjne usługi doradcze, rzekomo świadczone przez byłego kierownika na rzecz oferentów, w ramach prowadzonej przez niego własnej działalności – tłumaczy CBA.

Były kierownik oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Gorzowie oraz mazowiecki przedsiębiorca usłyszeli m.in. zarzuty korupcyjne w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie. Decyzją sądu przedsiębiorca spędzi najbliższe dwa miesiące w areszcie. Natomiast wobec byłego kierownika prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Polska Spółka Gazownictwa od początku śledztwa bardzo ściśle współpracuje z organami ściągania. Zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy – komentuje Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Jak podkreśla CBA, śledztwo jest rozwoje i trwają ustalenia kolejnych osób zaangażowanych w korupcyjny proceder.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości