• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Gorzów: Truskawki są tak drogie, że sprzedawcy podają cenę za pół kilograma

13 maja 2022, 18:10, mk
foto: Anna Kluwak
Cena truskawek może szokować, dlatego na ryneczku przy Jerzego, niektórzy sprzedawcy stosują sprytną technikę. Na tabliczkach informujących o cenie, podana jest cena za 500 gramów. 12,5 zł wygląda znacznie lepiej, niż 25!

To oczywiście dopiero początek sezonu truskawek, więc nie dziwne, ze ceny potrafią zaszokować. Aby nie odstraszać zbytnio klientów, sprzedawcy truskawek stosują różne techniki. Jedną z nich jest opisane wyżej pokazywanie ceny za pół kilograma. Widząc jedynie napisaną o wiele większymi literami cenę 12,50, uważamy, że przecież "nie ma tragedii". Tragedia jest, gdy podejdziemy bliżej i doczytamy, ze to tylko połowa ceny, jaką musimy zapłacić za kilogram. Czy to legalne? Raczej tak, nikt nie okłamuje, ze to cena za kilogram i nie ukrywa, co za tę kwotę dostaniemy.  

W takim przypadku jeszcze łatwiej byłoby napisać cenę za 100 gramów, czyli 2,50 zł, ale ta wówczas wyłaby się nam znacząco za niska. 

Drugim dość powszechnym sposobem jest sprzedawanie truskawek, czy też innych owoców na opakowania. To zabieg znany z dyskontów spożywczych. Pierwsza widzimy cenę nie za kilogram, tylko za opakowanie, a dopiero później możemy doczytać, ile tak naprawdę płacimy za truskawki, czy borówki. W markecie jest łatwiej, bo tam ceny są wydrukowane. Na opakowaniach, czy też mini-kobiałkach na ryneczku przy Jerzego w Gorzowie, już takich cen nie ma. Widzimy więc atrakcyjną cenę - np. 10 złotych, ale nie wiemy, czy to za 400 gramów, czy może za pół kilograma. 

Pamiętajmy, że truskawki, które kupujemy obecnie, czyli w pierwszych tygodniach maja są z reguły z upraw pod folią. Te z gruntu pokażą się dopiero za 3-4 tygodnie, bo dopiero kwitną. Prawdziwego wysypu rodzimych truskawek możemy spodziewać się w pierwszych tygodniach czerwca, wówczas ceny będą o wiele niższe.

Cenny innych produktów zanotowane na ryneczku w Gorzowie w dniu 13.05.2022:

Jajka od 55 groszy do 1,2 zł za sztukę; 
Rzodkiewka pęczek 3 zł;
Szparagi 8 zł za pęczek; 
Borówka 17,50 za 1/2 kg; 
Pomidory malinowy 14;
Ogórki gruntowe 10 zł/kg;
Sałata 4 zł/sztukę
Młode ziemniaki 5 zł/kg;
Kalafior 9 zł/szt;
Chrzan 16 zł/kg
Szczaw 5 zł/pęczek.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości