Wiadomości

Gorzów: Truskawki są tak drogie, że sprzedawcy podają cenę za pół kilograma

13 maja 2022, 18:10, Marcin Kluwak
foto: Anna Kluwak
Cena truskawek może szokować, dlatego na ryneczku przy Jerzego, niektórzy sprzedawcy stosują sprytną technikę. Na tabliczkach informujących o cenie, podana jest cena za 500 gramów. 12,5 zł wygląda znacznie lepiej, niż 25!

To oczywiście dopiero początek sezonu truskawek, więc nie dziwne, ze ceny potrafią zaszokować. Aby nie odstraszać zbytnio klientów, sprzedawcy truskawek stosują różne techniki. Jedną z nich jest opisane wyżej pokazywanie ceny za pół kilograma. Widząc jedynie napisaną o wiele większymi literami cenę 12,50, uważamy, że przecież "nie ma tragedii". Tragedia jest, gdy podejdziemy bliżej i doczytamy, ze to tylko połowa ceny, jaką musimy zapłacić za kilogram. Czy to legalne? Raczej tak, nikt nie okłamuje, ze to cena za kilogram i nie ukrywa, co za tę kwotę dostaniemy.  

W takim przypadku jeszcze łatwiej byłoby napisać cenę za 100 gramów, czyli 2,50 zł, ale ta wówczas wyłaby się nam znacząco za niska. 

Drugim dość powszechnym sposobem jest sprzedawanie truskawek, czy też innych owoców na opakowania. To zabieg znany z dyskontów spożywczych. Pierwsza widzimy cenę nie za kilogram, tylko za opakowanie, a dopiero później możemy doczytać, ile tak naprawdę płacimy za truskawki, czy borówki. W markecie jest łatwiej, bo tam ceny są wydrukowane. Na opakowaniach, czy też mini-kobiałkach na ryneczku przy Jerzego w Gorzowie, już takich cen nie ma. Widzimy więc atrakcyjną cenę - np. 10 złotych, ale nie wiemy, czy to za 400 gramów, czy może za pół kilograma. 

Pamiętajmy, że truskawki, które kupujemy obecnie, czyli w pierwszych tygodniach maja są z reguły z upraw pod folią. Te z gruntu pokażą się dopiero za 3-4 tygodnie, bo dopiero kwitną. Prawdziwego wysypu rodzimych truskawek możemy spodziewać się w pierwszych tygodniach czerwca, wówczas ceny będą o wiele niższe.

Cenny innych produktów zanotowane na ryneczku w Gorzowie w dniu 13.05.2022:

Jajka od 55 groszy do 1,2 zł za sztukę; 
Rzodkiewka pęczek 3 zł;
Szparagi 8 zł za pęczek; 
Borówka 17,50 za 1/2 kg; 
Pomidory malinowy 14;
Ogórki gruntowe 10 zł/kg;
Sałata 4 zł/sztukę
Młode ziemniaki 5 zł/kg;
Kalafior 9 zł/szt;
Chrzan 16 zł/kg
Szczaw 5 zł/pęczek.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości