Wiadomości

Miasto zmienia zasady koszenia trawników

21 maja 2021, 12:57
fot. Anna Kluwak
Do tej pory średnia roczna ilość zabiegów koszenia trawników w Gorzowie wynosiła 4 razy na terenach płaskich w parkach, skwerach i w pasach przy drodze oraz 3 razy w roku na skarpach. Natomiast teraz władze Gorzowa postanowiły zmienić ograniczyć koszenie trawników z powodu coraz częściej występującej suszy.

Temat koszenia trawników wzbudzał w ostatnim czasie wiele emocji wśród mieszkańców Gorzowa. Zwłaszcza w okresie, kiedy panował upał i trawniki były przesuszone. Dlatego też władze Gorzowa postanowiły zmienić zasady koszenia. 

Do tej pory średnia roczna ilość zabiegów koszenia trawników w Gorzowie wynosiła 4 razy na terenach płaskich w parkach, skwerach i w pasach przy drodze oraz 3 razy w roku na skarpach. W związku z różnorodnym charakterem roślinności oraz w zależności od zapotrzebowania i warunków pogodowych, ilość koszeń była modyfikowana – na przykład na głównych ciągach komunikacyjnych lub częściach tych ciągów – koszenia prowadzono 5 lub 6 razy, a w miejscach bardziej ustronnych ograniczano się do 2-3 krotnego koszenia. Modyfikowano też zabiegi koszenia na skarpach. 

-  Służby miejskie, uwzględniając potrzebę ograniczenia koszeń z powodu coraz częściej występującej suszy zaproponowały nowe kryteria. W obszarze Centrum, ze względu na jego reprezentacyjny charakter, miejscowo zmniejszyć ilość koszeń do 2-3 razy w roku. Dotyczyłoby to błoni przy ul. Fabrycznej, Wału Okrężnego i ścieżka rowerowej – opowiada Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ponadto zostałyby pozostawione naturalnie wytworzone łąki kwietne, które powstały w parku 750-Lecia, parku Górczyńskim, parku Przy Szpitalu Psychiatrycznym, a także na błoniach za Filharmonią Gorzowską, błoniach nad Wartą czy terenach przy ul. Żelaznej. Te miejsca byłyby koszone maksymalnie dwa razy w roku. Natomiast strefy bezpośrednio położone przy placach zabaw, siłowniach, fontannach, ciągach komunikacyjnych byłyby wykaszane 4-5 razy w roku. 

- Ponadto plan obejmuje utrzymanie zmniejszonej już w latach wcześniejszych, ilości koszeń na dużych skarpach przy ulicach - Podmiejskiej, Pomorskiej, Księdza Andrzejewskiego, Moniuszki, Bohaterów Warszawy, Olimpijskiej, przy alei Konstytucji 3-go Maja i 11-go Listopada (maksymalnie 2 koszenia), a miejscowo - po ocenie sytuacji pogodowej - zmniejszeniem nawet do jednego zabiegu, z jednoczesnym wykaszaniem w dotychczasowej częstotliwości (2-4 razy w sezonie) pasów bezpośrednio przylegających do krawędzi jezdni i chodników – mówi Ciepiela. 

W szerokich pasach rozdziału dróg powyżej 5 m przyjęto plan 2-krotnego koszenia, z jednoczesnym wykaszaniem w dotychczasowej częstotliwości (4-6 razy w sezonie) pasów bezpośrednio przylegających do krawędzi jezdni czy chodników.  Wykaszanie pasów podyktowane jest względami bezpieczeństwa ruchu drogowego, między innymi poprawą widoczności w pasach drogowych. Natomiast ronda oraz wąskie pasy zieleni przyulicznej (szerokości do 5 m) proponuje się utrzymać z dotychczasową częstotliwością koszenia (4-5 razy).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości