Wiadomości

10-letni Grześ z Gorzowa pomaga drukować przyłbice dla szpitala

31 marca 2020, 16:13, red
W Gorzowie powstała grupa Drukarze dla lekarzy, która zajmuje się drukowaniem przyłbic dla medyków za pomocą drukarek 3D. W akcję pomocy włączył się 10-letni Grześ, który dostał drukarkę 3D na swoje urodzin.

W miniony weekend portal gorzowianin.com informował o tym, że grupa mieszkańców Gorzowa postanowiła pomóc w obliczu walki z koronawirusem, stworzyła grupę pod nazwą "Drukarze dla lekarzy Gorzów" i rozpoczęła drukowanie na drukarkach 3D przyłbic dla personelu medycznego. W sobotę 28 marca zostały przekazane pierwsze 24 przyłbice dla szpitala oraz 10 dla pogotowia.

Do grupy gorzowskich drukarzy dołączył 10-letni Grzegorz Rosiak z Gorzowa, który jest tym samym najmłodszym drukarzem przyłbic ochronnych i wspomagającym szpital.

- Grzesiu od zawsze interesował się techniką, od elektroniki, po informatykę. Zapisaliśmy go na zajęcia z programowania. Gdy poprosił o drukarkę 3D na urodziny, nie mieliśmy wątpliwości, że to będzie prezent, który będzie mu służył długo – opowiada Marcin Rosiak, tata Grzesia.

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, 10-latek chciał zrobić coś dobrego. Mama chłopca znalazła ogłoszenie na portalu społecznościowym, że grupa „Drukarze dla lekarzy” na drukarkach 3D wykonuje przyłbice ochronne i szukają chętnych do pomocy. Zapytała syna, czy nie chciałby pomóc. Jeszcze przed kontaktem z grupą Grzesiek sam znalazł program, zainstalował go i zrobił próbny wydruk.

Druk jednej przyłbicy na drukarce Grzegorza Rosiaka (ze względu na jej parametry, głównie dyszę) trwa 5,5 godziny. W ciągu dnia można wydrukować 2 przyłbice. Grupa „Drukarze dla Lekarzy” zadeklarowała pomoc w ulepszeniu urządzenia, tak aby 2-krotnie zwiększyć jego moce przerobowe. Ponadto systematycznie dostarczają chłopcu filament, czyli tworzywo używane w procesie drukowania przestrzennego.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości