Łąki kwietnie już wiosną w Gorzowie

17 lutego 2020, 20:14, red
fot. Julita Wites
Miasto wytypowało miejsce, gdzie powstanie pierwsza łąka kwietna w Gorzowie. Już wiosną zostanie utworzona w parku 750-lecia. Co istotne, łąki kwietne są przyjazne środowisku, przyciągają pszczoły, motyle i ptaki, zachwycają barwami i zapachami, a przede wszystkim wymagają mniej pielęgnacji niż tradycyjne trawniki.

W lipcu 2019 roku portal gorzowianin.com informował o tym, że w Gorzowie mają powstać łąki kwietne. Zastąpienie trawników, łąkami kwietnymi było inicjatywą samych gorzowian. Mieszkańcy tłumaczyli, że podczas upałów trawa po prostu wysychała, co i najgorsze była i tak koszona przez miejskie służby. Natomiast łąka kwietna to przyjazna środowisku alternatywa dla trawników, a do tego jest łatwa w utrzymaniu, mało wymagająca, pełni funkcję antysmogową i po prostu ładnie wygląda.

Władze Gorzowa analizowały możliwość utworzenia łąk kwietnych w mieście i nawiązały w tej sprawie kontakt z fundacją "Łąka" oraz z zarządem zieleni warszawskiego magistratu, który od czterech lat zakłada i utrzymuje łąki kwietne w obrębie nadzorowanych terenów zielonych.

Pod uwagę brane były różne lokalizacje na terenie całego miasta, jednak ostatecznie zdecydowano, że pierwsza łąka kwietna w Gorzowie powstanie w parku 750-lecia i to już wiosną 2020 roku.

- Teren parku został już odpowiednio przygotowany jesienią ubiegłego roku. Natomiast wiosną pojawią się w Gorzowie przedstawiciele fundacji „Łąka”, którzy pomogą nam w założeniu takiej profesjonalnej łąki kwietnej. Będzie to dla nas eksperyment, który ma pokazać jak sprawdza się takie rozwiązanie w naszym mieście. Jeżeli będą pozytywne opinie mieszkańców, wówczas będziemy zastanawiać się nad kolejnymi lokalizacjami – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ponadto urzędnicy zapowiadają, że tereny porośnięte wysoką trawą wśród których rosną również kwiaty będą rzadziej koszone. Mają to być takie naturalne łąki kwietne, bez ingerencji człowieka.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości