Wiadomości

"NIE" dla wsparcia Ukraińców przez władze Gorzowa

21 marca 2019, 13:37, red
fot. archiwum
Młodzież Wszechpolska oraz Ruch Narodowy sprzeciwiają się wsparciu, jakie zaoferowało miasto obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają w Gorzowie. Jak tłumaczą miasto nie powinno pomagać Ukraińcom w osiedlaniu się w naszym mieście, a tym bardziej nie powinno wprowadzać języka ukraińskiego urzędzie.

W czwartek 21 marca w Urzędzie Miasta Gorzowa pojawili się przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz Ruchu Narodowego, którzy napisali list otwarty do prezydenta Jacka Wójcickiego w sprawie udogodnień, jakie oferuje miasto obywatelom Ukrainy, którzy osiedlili się w Gorzowie.

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego sprzeciwiają się wsparciu Ukraińców przez miasto, w tym wprowadzenia języka ukraińskiego do gorzowskiego magistratu. Uważają, że takie rozwiązania sprawią, że imigranci z Ukrainy nie będą czuli żadnej potrzeby nauki języka polskiego, przez co trudniej będzie im się zintegrować z polskim społeczeństwem.

Wszystko przez to, że pod koniec lutego prezydent Jacek Wójcicki zapowiedział, że będzie wspierał Ukraińców mieszkających w Gorzowie. Prezydent Wójcicki przygotował specjalną deklarację wsparcia Ukraińców, którzy zamierzają zamieszkać w Gorzowie, tutaj się uczyć, studiować czy pracować.

Ankieta

Wsparcie Ukraińców przez władze Gorzowa

  • Popieram wsparcie imigrantów28.63%
  • Nie powinniśmy pomagać Ukraińcom58.43%
  • Obywatele Ukrainy są mi obojętni9.82%
  • Nie mam zdania3.13%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 2557

Miasto zamierza pomagać obywatelom Ukrainy, ponieważ mają oni problemy ze sprawami meldunkowymi oraz tłumaczeniem dokumentów. Dlatego też w najbliższym czasie na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Gorzowa pojawią się informacje w języku ukraińskim. Szacuje, że w Gorzowie i w powiecie gorzowskim osiedliło się nawet do 20 tysięcy Ukraińców. Większość z nich chwali sobie pobyt u nas, wielu zamierza zamieszkać w naszym regionie na stałe.

Władze Gorzowa na apel Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego odpowiadają, że w wielu krajach zachodniej Europy imigranci mają zapewnioną pomoc i nie są dyskryminowani ze względu na to z jakiego kraju pochodzą.

- W obecnych czasach każdy pracownik jest bardzo cenny, tym bardziej że jest więcej wolnych miejsc pracy, niż osób bezrobotnych. Jednak nie wszyscy chcą pracować, dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, trzeba ten rynek zapełnić. Wszystkie kraje na zachodzie działają w ten sposób, bo ludziom z zewnątrz po prostu się pomaga – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Z kolei prezydent Jacek Wójcicki zapowiada, że w sprawie rozwiązywania problemów obywateli Ukrainy będą odbywały się specjalne, cykliczne spotkania.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości