Wiadomości

Nie będzie dodatkowy punktów za szczepienie dziecka

21 marca 2019, 12:16
Nie będzie zmian w uchwale dotyczącej zasady rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Klub Kocham Gorzów chciał, aby zaszczepione dzieci miały przyznawane dodatkowe punkty podczas przyjęcia do danej placówki. Miasto odpowiada, że nie ma takich możliwości prawnych, ale włącza się w akcję "Szczepimy, bo myślimy".

Na początku marca Radni klubu Kocham Gorzów napisali do prezydenta Jacka Wójcickiego interpelację z prośbą o przyłączenie się miasta do akcji "Szczepimy, bo myślimy" i wspólne przygotowania projektu zmiany uchwały dotyczącej kryteriów przyjęcia do miejskich żłobków i przedszkoli. Wszystko przez to, że rośnie liczba niezaszczepionych dzieci, ponieważ ich rodzice rezygnują z obowiązkowych szczepień.

Radni zaproponowali, aby wprowadzić szczepienia jako punktowane kryterium przyjęcia do żłobka i przedszkola. Mówiąc wprost - zaszczepione dzieci otrzymałyby dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka czy przedszkola. W projekcie miałyby się również znaleźć regulacje, które umożliwiałyby zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeżeli byłyby do tego przeciwwskazania medyczne.

Władze miasta, zarówno prezydent Jacek Wójcicki, jak i wiceprezydent Małgorzata Domagała twierdzili, że dostrzegają tę społeczną inicjatywę i zastanawiają się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania również w Gorzowie. Jak się okazuje, ostatecznie zmian przy rekrutacji nie będzie.

Urzędnicy tłumaczą, że dane zawarte w dokumentacji medycznej, takie jak informacje o odbytych obowiązkowych szczepieniach dziecka podlegają ścisłej ochronie jako dane wrażliwe. Nie ma możliwości wyłączenia ochrony tych danych aktem prawa miejscowego. Ponadto gromadzenie przez placówki danych o szczepieniach dzieci, oznaczałoby tworzenie bazy danych wrażliwych, do przetwarzania których szkoły nie są uprawnione.

- W świetle obowiązujących przepisów prawnych, wprowadzenie w Gorzowie dodatkowego kryterium przy naborze do miejskich żłobków i przedszkoli, jakim byłoby szczepienie dzieci, byłoby działaniem pochopnym. Jeśli sytuacja prawna w tej sprawie stanie się jednoznaczna, to do sprawy będzie można wrócić - tłumaczy Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Jedna miasto podkreśla, że włącza się w inicjatywę komitetu obywatelskiej inicjatywy "Szczepimy, bo myślimy", który zwrócił się z prośbą o pomoc w zbieraniu podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy "Prawo oświatowe".

Dlatego też we wszystkich żłobkach miejskich zostaną wyłożone listy na których zainteresowane osoby będą mogły wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Po zakończeniu akcji zbierania podpisów, zostaną one przesłane do komitetu obywatelskiego.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości