Nie będzie dodatkowy punktów za szczepienie dziecka

21 marca 2019, 12:16
Nie będzie zmian w uchwale dotyczącej zasady rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Klub Kocham Gorzów chciał, aby zaszczepione dzieci miały przyznawane dodatkowe punkty podczas przyjęcia do danej placówki. Miasto odpowiada, że nie ma takich możliwości prawnych, ale włącza się w akcję "Szczepimy, bo myślimy".

Na początku marca Radni klubu Kocham Gorzów napisali do prezydenta Jacka Wójcickiego interpelację z prośbą o przyłączenie się miasta do akcji "Szczepimy, bo myślimy" i wspólne przygotowania projektu zmiany uchwały dotyczącej kryteriów przyjęcia do miejskich żłobków i przedszkoli. Wszystko przez to, że rośnie liczba niezaszczepionych dzieci, ponieważ ich rodzice rezygnują z obowiązkowych szczepień.

Radni zaproponowali, aby wprowadzić szczepienia jako punktowane kryterium przyjęcia do żłobka i przedszkola. Mówiąc wprost - zaszczepione dzieci otrzymałyby dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka czy przedszkola. W projekcie miałyby się również znaleźć regulacje, które umożliwiałyby zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeżeli byłyby do tego przeciwwskazania medyczne.

Władze miasta, zarówno prezydent Jacek Wójcicki, jak i wiceprezydent Małgorzata Domagała twierdzili, że dostrzegają tę społeczną inicjatywę i zastanawiają się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania również w Gorzowie. Jak się okazuje, ostatecznie zmian przy rekrutacji nie będzie.

Urzędnicy tłumaczą, że dane zawarte w dokumentacji medycznej, takie jak informacje o odbytych obowiązkowych szczepieniach dziecka podlegają ścisłej ochronie jako dane wrażliwe. Nie ma możliwości wyłączenia ochrony tych danych aktem prawa miejscowego. Ponadto gromadzenie przez placówki danych o szczepieniach dzieci, oznaczałoby tworzenie bazy danych wrażliwych, do przetwarzania których szkoły nie są uprawnione.

- W świetle obowiązujących przepisów prawnych, wprowadzenie w Gorzowie dodatkowego kryterium przy naborze do miejskich żłobków i przedszkoli, jakim byłoby szczepienie dzieci, byłoby działaniem pochopnym. Jeśli sytuacja prawna w tej sprawie stanie się jednoznaczna, to do sprawy będzie można wrócić - tłumaczy Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Jedna miasto podkreśla, że włącza się w inicjatywę komitetu obywatelskiej inicjatywy "Szczepimy, bo myślimy", który zwrócił się z prośbą o pomoc w zbieraniu podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy "Prawo oświatowe".

Dlatego też we wszystkich żłobkach miejskich zostaną wyłożone listy na których zainteresowane osoby będą mogły wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Po zakończeniu akcji zbierania podpisów, zostaną one przesłane do komitetu obywatelskiego.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości