Wielokulturowe spotkanie przy stole

8 grudnia 2018, 21:38, red
Co roku, na kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem, w MCK „Zawarcie” spotykają się mieszkańcy Gorzowa i okolic, reprezentujący mniejszości narodowe i etniczne, by wspólnie świętować.

W sobotę 8 grudnia w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie odbyła się Wigilia Narodów, czyli tradycyjne spotkanie mniejszości narodowych i etnicznych przy świątecznym stole. Zawsze jest wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów wigilijnych. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej.

W tym roku po raz pierwszy w wydarzeniu uczestniczył zespół śpiewaczy „Kresowianka” z Letnica oraz górale bukowińscy. A swoje tradycyjne ponownie prezentowali Łemkowie z Ługów i Murzynowa, Kresowianie, miłośnicy Polesia, Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Romowie. Wszyscy byli ubrani w swoje tradycyjne stroje i prezentowali tradycyjne dla ich kultury potrawy wigilijne.

- Na naszych stołach na Polesiu jest 7 potraw. Wśród nich jest zupa grzybowa zrobiona na trzy sposoby, kapusta z grzybami, fasola z kaszą jęczmienną, fasola z jabłkiem, kompot z suszu oraz bułka postna. W niektórych domach są również pierogi z kapustą i grzybami. Oczywiście nie może zabraknąć też ryb, których na Polesiu jest pod dostatkiem. U nas są trzy rodzaje opłatków. Białym opłatkiem dzielimy się przy stole wśród rodziny. Z kolei opłatek zielony gospodarz wiezie na pole i rozkładał go w każdym rogu swojego pola, aby zapewnić dobrobyt i dostatek. Natomiast różowy opłatek jest podawany zwierzętom – opowiada Maria Dobryniewska z Towarzystwa Miłośników Polesia z Białkowa.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości