Wiadomości › Felietony

Co dalej?! Czy leci z nami pilot?

5 listopada 2021, 11:43
Drożyzna dotarła do dumnej lubuskiej metropolii nad Wartą oraz Kłodawką, o rzeczce Srebrnej nie wspominając. Do widoku kierowców przystawiających sobie do głowy pistolety instrybu… (tfu) dystrybutorów na stacjach paliw pewnie się przyzwyczaimy, ale spirala drożyzny zatacza coraz szczersze kręgi. Przekłada się to również na plany miejskich inwestycji.

I LOVE GORZÓW!

3 listopada 2021, 22:52
Muszę dziś przywołać ubiegłotygodniową sesję gorzowskich rajców. Niby wszystko przewidywalne do bólu, ale padło na niej kilka ciekawych konstatacji. Takich, co to definiują nadwarciański klimat oraz krajobraz. Ta dyskusja o miłym w brzmieniu napisie nie jest niewinnym pieprzykiem na brzydkiej gębie gorzowskiego samorządu, ale wiele mówiącym wrzodem.

Jak uzdrowić kolej regionalną?

18 października 2021, 08:16
Jako mieszkaniec grodu nad Wartą "na dziś" nie mam wielu argumentów, by bronić dobrego wizerunku kolei regionalnej. Jeśli takowy istnieje… Tydzień bez odwołanych lub opóźnionych pociągów byłby nie mniej zaskakujący niż lądowanie Marsjan na gorzowskim bulwarze.

Ostra jazda przeciw policjantom nic nam nie da

13 października 2021, 21:03
Najpierw było wojsko, później policja, a teraz straż graniczna – to zarzut pod adresem opozycji. Rządzący też walą na odlew: w sędziów, prokuratorów oraz lekarzy. Na zimną analizę i oddzielanie spraw jednostkowych od całości, nigdy nie było pogody.

Lubuskie. Kraina lasów i… obwodnic?

6 października 2021, 14:03
Lubuskie to już nie tylko kraina lasów i nowoczesnych technologii (zgodnie z oficjalną linią przekazu). To także kraina obwodnic. Idylliczny obraz czasem zmąci rozkraczony na szlaku szynobus, ale coś się przynajmniej kręci. Raz lepiej, raz gorzej.

Felieton pismaka: Elektryfikacja w Gorzowie wciąż w sferze marzeń

29 września 2021, 11:21
Gorzów Wielkopolski to ostatnie miasto wojewódzkie na mapie Polski, które wciąż nie ma porządnych połączeń kolejowych. O elektryfikacji LK203 z Krzyża przez Gorzów do Kostrzyna rozmawiano parę lat temu. Znów były obiecanki, już prawie robotnicy wbijali łopaty, przez kilkanaście miesięcy pracowano nad studium wykonalności. Eksperci sprawdzali, czy się opłaca, czy jest potencjał.

Wspólny stadion dla Stilonu i Warty. Czy to możliwe?

19 września 2021, 18:19
Gorzowianom słusznie marzy się reprezentacyjny stadion piłkarski. W cieniu dyskusji o nim trwa spór i przeciąganie liny, których na co dzień nie widać. Jak współpracują ze sobą dwa gorzowskie kluby? Wcale lub bardzo źle.

Sejmikowe harce. Znów chcą odwołać marszałek Polak

14 września 2021, 07:14
Lubuscy politycy PiS-u przeżywają gorszy okres. Złożyli wniosek o odwołanie marszałek Polak, ale nie mają większości. To nie jest żaden chytry plan, ale polityczny cyrk. Wszystko przypomina rosyjski wynalazek wody w tabletkach – zrobili to, ale nie wiedzą, w czym ją rozpuścić.

W obronie Kościoła. Politycy drożsi niż katecheci!

5 września 2021, 21:06
Nie wszystkie owoce z kościelnego drzewa są zatrute. Wyzywanie księży od synów Kurtyzany jest efektowne, ale mało sprawiedliwe. Liczby z wydatkami na lekcje religii mogą służyć do udowodnienia wielu rzeczy: wielkiej prawdy lub jeszcze większego kłamstwa.

Czy CPK to kolejowa szansa dla Gorzowa?

25 sierpnia 2021, 23:03
Na „Lubuskich torach” to także rozmowy z tymi, którzy kreują rozwój kolei w Polsce i województwie lubuskim. O gorzowskim odcinku komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego rozmowa z Marcinem Horałą - sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.


Fotoreportaże