Felietony

Rail BLu. Czy strategiczne plany kolejowe polsko-niemieckiego pogranicza dostaną zielone światło?

24 listopada 2022, 20:05
Samorządowcy z lubuskiego oraz Brandenburgii nie tracą nadziei. Mimo niesprzyjającego czasu tworzą konkretne plany rewitalizacji mocno zdegradowanej infrastruktury kolejowej dorzecza Odry. Powstają koncepcje „Rail BLu” (B jak Brandenburgia, L jak Lubuskie). Planują, patrząc w przyszłość.

Obrońca Krystiana K: To bardzo surowy wyrok

21 listopada 2022, 18:23
To nie opinia publiczna wydaje wyroki, tylko sąd. Ten skazał Krystiana K, sprawcę śmiertelnego potrącenia 4-letniego Piotrusia na 9 lat więzienia. Czy to dużo? Patrząc na przepisy prawa - tak. Patrząc, na jakiej krzywdę doznali rodzice - oczywiście, że nie! Czy Krystian K. wsiądzie jeszcze za kierownicę? Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Świat według PKP PLK: Gorzów Zamoście

4 listopada 2022, 10:08
O gorzowskim dworcu napisano wiele. W cieniu tego współczesnego pomnika sztuki nieużytkowej pozostają gorzowskie przystanki. Wśród nich lokalna perełka, czyli przystanek Gorzów Wuelkape Zamoście.

List do premiera i łącznica w Kostrzynie receptą na kolejowe zło?

29 września 2022, 20:48
Dzieje się na kolejowym froncie. Posłanka zbiera podpisy pod listem do premiera, miasto zaś fedruje torami w kierunku Szczecina. Zastanawiam się, co na to premier. Może zasiądzie wieczorem przy kominku, by odpisać, że kolejowe wykluczenie Gorzowa to …wina Tuska, przesyłając na pocieszenie patriotyczną ławeczkę i chrust do parowozu?!

Czy program Bieda plus dotknie także kolej?!

15 września 2022, 09:36
Program Bieda plus jak jesienna mgła rozlewa się na wszystkie obszary funkcjonowania państwa. Dwa krytyczne obszary, tj. inflacja bazowa oraz obrona kursu polskiej waluty w praktyce leżą na łopatkach. Także dzięki bezrefleksyjnemu szuflowaniu kolejnych miliardów na rynek. Coraz mniej osób wierzy, że ktokolwiek nad tym panuje.

Okiem mieszkańca: Gorzów – Stąd…?

22 sierpnia 2022, 10:39
Przeglądając w ostatnim czasie internet, ukazał mi się kolejny ranking, który nie stawia miasta w pozytywnym świetle. Otóż pewna popularna witryna przygotowała zestawienie miast „dobrych do życia”, w którym Gorzów, można powiedzieć bez większego zdziwienia, ponownie trafia w takich klasyfikacjach na jakże zaszczytne miejsce w dziesiątce miejscowości o najniższym poziomie życia. Czy mnie to zaskoczyło? Szczerze mówiąc nie bardzo…

Kiedy dojedziemy koleją do Zielonej Góry przez Zbąszynek?

22 sierpnia 2022, 08:02
Od ponad dwóch lat trwa remont linii kolejowej 358 na odcinku Zbąszynek - Zielona Góra, którego to końca nie widać. W październikowy termin wznowienia ruchu nie uwierzy nawet Jozin z Bazin, chyba że śp. Adam Słodowy wraz z Pomysłowym Dobromirem (była kiedyś taka bajka) podejmą się dokończenia prac.

Gorąco wokół lubuskiego, a Gorzów obrywa rykoszetem

4 sierpnia 2022, 09:22
Od kilku tygodni trwa medialna kanonada związana z pewną lubuską instytucją zlokalizowaną w naszym mieście. Co jakiś czas nowy chrust ląduje pod kociołkiem z upichconym bigosem. Wszystkim życzę jak najlepiej. Jednym współczuje, drugim mniej. Każdy dostaje od losu to, na co zasłużył.

Wakacyjne odkrywanie lubuskiego w kolejowym klimacie

21 lipca 2022, 10:25
Lato w pełni. Idąc śladami znajomej dziennikarki, która po mistrzowsku wynajduje lokalne perełki ziemi lubuskiej, postanowiłem skorzystać z wakacyjnej oferty Polregio, by w kolejowym klimacie odkryć nieznane oblicze lubuskiego. Łagów, Park Mużakowski, Pszczew, Bolesławiec. Oferta kusząca. Kawałek odległego świata było mi dane zwiedzić, lubuskie zaś… wstyd przyznać, poza utartymi szlakami pozostało nieodkryte.

Kolej na kolej. Plus dla Polregio, ale co z inwestycjami PKP PLK?

11 lipca 2022, 11:15
Jako częsty pasażer lubuskich pociągów regionalnych z satysfakcją potwierdzam doniesienia redakcji przedstawione w artykule pt: Lubuska kolej wraca na właściwe tory. Oby na dłużej! Jest punktualniej, stabilniej, a także wygodniej.


Fotoreportaże