Wiadomości › Felietony

Kiedy nad torami popłynie prąd?

24 stycznia 2021, 20:13
Od dziesięcioleci mieszkańcy Gorzowa z nadzieją wyczekują elektryfikacji linii kolejowej 203, historycznie zwanej Ostbahn'em. Niezmiennie od lat to „dyżurna gruszka na wierzbie" w kampaniach wyborczych lokalnych polityków, która wraz z zamknięciem urn znika tak szybko, jak się pojawiła. Coś jednak się zmieniło. Jeszcze za wcześnie by odtrąbić sukces, ale gorzowskie marzenie powoli zaczyna się materializować. Przyjmuję to z nadzieją i entuzjazmem.

Dla jednych róg, a innym tylko sznur

18 stycznia 2021, 22:29
Lamenty i publiczne rozdzieranie szat przez samorządowców związanych z opozycją są uzasadnione. Władza otworzyła nowy front walki, ale to zbędne uderzanie kijem w klatkę. Pół biedy, że walczą z prezydentami, burmistrzami i wójtami, ale dlaczego karani są mieszkańcy.

Gorzów miał się w 2020 bardzo dobrze!

31 grudnia 2020, 15:00
Szokująco długa jest lista sukcesów w Gorzowie Anno Domini 2020. To jeden z najtrudniejszych i najciekawszych okresów w historii miasta. Miał swoich wygranych, wielkich bohaterów oraz tych, którzy kończą przeciętnie, albo bardzo słabo. Pandemia zweryfikowała nie tylko gorzowskie persony, ale również wizje, projekty oraz dotychczasowe opinie.

Hybrydą do Szczecina?

22 grudnia 2020, 09:56
Z zadowoleniem przyjmuję plany lubuskiego samorządu, dotyczące zakupu kolejnych hybrydowych zespołów trakcyjnych. Kolej w lubuskim ma wiele do nadrobienia, zwłaszcza na północy województwa. Mam nadzieję, że tym razem będą to prawdziwe hybrydy - przystosowane do zasilania z sieci trakcyjnej, czego nie można powiedzieć o dwóch pojazdach typu 36WEhd zakupionych w końcówce roku 2020. Podobne zespoły trakcyjne zamawia także zachodniopomorskie, którego tabor dociera również na lubuskie stacje.

Budżet. Trend jest dobry: trzeba inwestować!

16 grudnia 2020, 21:48
Nad Wartą nie będzie zaciskania pasa, a co za tym dalej idzie - inwestycyjny impet nie osłabnie. Miasto się zmienia na lepsze i warto ten trend utrzymać. Fajnie mieć prezydenta ponadpartyjnego; ten format odzwierciedla zaangażowanie środków rządowych i marszałkowskich w kluczowych inwestycjach.

Niech połączą nas tory, czyli kolejowy "Dziki Zachód"

16 grudnia 2020, 16:43
W ponure zimowe wieczory często wracam wyobraźnią do epoki świetności dawnej Kolei Wschodniej, która przebiegała przez Gorzów. Widzę tętniący życiem Landsberski dworzec, słyszę syk pary wydobywający się z majestatycznych parowozów, czuję atmosferę tamtej epoki. A dziś?

Lubuska była zielonogórska. Teraz będzie już tylko PiS-owska

8 grudnia 2020, 20:13
Przejęcie „Gazety Lubuskiej” przez państwowego giganta, to dla wiernych czytelników piorun z jasnego nieba. Ta inwestycja pasuje do Orlenu jak siodło do krowy, ale nie o stylistykę tu chodzi. Pikantne jest to, że ostatnią partią zarządzającą tym medium, była partia komunistyczna.

Co z Mikołajami i klaunami? Prezydencki konkret dla przedsiębiorców

26 listopada 2020, 20:58
To, co mamy dziś nad Wartą, to jest prawdziwy kryzys. Nie kryzys jednej lub drugiej partii, albo tego lub innego polityka, nawet nie kryzys budżetowy. To jest najprawdziwszy, wręcz podręcznikowy kryzys ludzi, którzy po raz pierwszy od wielu lat, mają problem ze związaniem końca z końcem. Cieszy fakt, że nie po raz pierwszy, władze miasta stanęły na wysokości zadania.

Nie ciesz się dziadku z cudzego upadku, czyli marszałek Polak ma problem

20 listopada 2020, 21:09
Dziwne to wszystko. Jeszcze miesiąc temu marszałkowskie służby uderzały w największe dzwony, epatując gorzowian sytuacją pensjonariuszy zielonogórskiego DPS-u. Ta groteskowa szarża był nieuczciwa, ale podobno wszystko wraca. Media wzięły ostry kurs na sytuację w szpitalach podległych Urzędowi Marszałkowskiemu.

Zdarzyło się nawet biskupom w Lubuskiem

8 listopada 2020, 15:44
Jedną ręką błogosławili, a drugą przywoływali do siebie nieletnich. Bywało jednak, że tą od błogosławieństwa, robili dzieciom okropne świństwa. Fala kościelnych bezeceństw oraz krycia ich przez biskupów, nie ominęła diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. To podróż w przeszłość, ale konsekwencje powinny zostać wyciągnięte dzisiaj.


Fotoreportaże


x