Felietony

Czy program Bieda plus dotknie także kolej?!

15 września 2022, 09:36
Program Bieda plus jak jesienna mgła rozlewa się na wszystkie obszary funkcjonowania państwa. Dwa krytyczne obszary, tj. inflacja bazowa oraz obrona kursu polskiej waluty w praktyce leżą na łopatkach. Także dzięki bezrefleksyjnemu szuflowaniu kolejnych miliardów na rynek. Coraz mniej osób wierzy, że ktokolwiek nad tym panuje.

Okiem mieszkańca: Gorzów – Stąd…?

22 sierpnia 2022, 10:39
Przeglądając w ostatnim czasie internet, ukazał mi się kolejny ranking, który nie stawia miasta w pozytywnym świetle. Otóż pewna popularna witryna przygotowała zestawienie miast „dobrych do życia”, w którym Gorzów, można powiedzieć bez większego zdziwienia, ponownie trafia w takich klasyfikacjach na jakże zaszczytne miejsce w dziesiątce miejscowości o najniższym poziomie życia. Czy mnie to zaskoczyło? Szczerze mówiąc nie bardzo…

Kiedy dojedziemy koleją do Zielonej Góry przez Zbąszynek?

22 sierpnia 2022, 08:02
Od ponad dwóch lat trwa remont linii kolejowej 358 na odcinku Zbąszynek - Zielona Góra, którego to końca nie widać. W październikowy termin wznowienia ruchu nie uwierzy nawet Jozin z Bazin, chyba że śp. Adam Słodowy wraz z Pomysłowym Dobromirem (była kiedyś taka bajka) podejmą się dokończenia prac.

Gorąco wokół lubuskiego, a Gorzów obrywa rykoszetem

4 sierpnia 2022, 09:22
Od kilku tygodni trwa medialna kanonada związana z pewną lubuską instytucją zlokalizowaną w naszym mieście. Co jakiś czas nowy chrust ląduje pod kociołkiem z upichconym bigosem. Wszystkim życzę jak najlepiej. Jednym współczuje, drugim mniej. Każdy dostaje od losu to, na co zasłużył.

Wakacyjne odkrywanie lubuskiego w kolejowym klimacie

21 lipca 2022, 10:25
Lato w pełni. Idąc śladami znajomej dziennikarki, która po mistrzowsku wynajduje lokalne perełki ziemi lubuskiej, postanowiłem skorzystać z wakacyjnej oferty Polregio, by w kolejowym klimacie odkryć nieznane oblicze lubuskiego. Łagów, Park Mużakowski, Pszczew, Bolesławiec. Oferta kusząca. Kawałek odległego świata było mi dane zwiedzić, lubuskie zaś… wstyd przyznać, poza utartymi szlakami pozostało nieodkryte.

Kolej na kolej. Plus dla Polregio, ale co z inwestycjami PKP PLK?

11 lipca 2022, 11:15
Jako częsty pasażer lubuskich pociągów regionalnych z satysfakcją potwierdzam doniesienia redakcji przedstawione w artykule pt: Lubuska kolej wraca na właściwe tory. Oby na dłużej! Jest punktualniej, stabilniej, a także wygodniej.

Czy miasto ma pomysł na przyjazną komunikację?

23 czerwca 2022, 13:46
Wobec braku szabel, miasto zdjęło z porządku obrad rady kontrowersyjny projekt podwyżki cen biletów na przejazd komunikacją miejską. Słuszna decyzja. Ten kij ma dwa końce, ale nie oszukujmy się. Jeśli pasażer miałby wydać 4 zł na bilet, oczekując 20 minut na autobus, by następnie dojść kilkadziesiąt metrów z przystanku do celu podróży, wybierze Bolt'a, spacer, lub ...hulajnogę. W autobusach pozostaną uprawnieni do bezpłatnych przejazdów seniorzy, pracownicy strefy przemysłowej oraz dziatwa szkolna z biletem ulgowym.

Czy to naprawdę koniec gorzowskich marzeń o elektryfikacji?

19 maja 2022, 12:55
Paragony grozy ze stacji benzynowych nie dziwią już nikogo. Jeśli dołożyć do tego walkę z ociepleniem klimatu, stajemy przed koniecznością zmian preferencji co do sposobu podróżowania. Przed Europą złoty wiek dla kolei. To najbardziej efektywny i ekologiczny środek transportu.

Requiem dla Gorzowa, czyli Kolej Minus

27 kwietnia 2022, 18:55
Nadzieje gorzowian ponownie uleciały w kosmos wraz z ogłoszeniem wyników naboru do programu Kolej Plus. W województwie lubuskim rządowe dofinansowanie otrzymał jedynie projekt rewitalizacji linii Bieniów-Lubsko. Gorzów nie zyska nic.

Laurka dla Gorzowa z toitoiem w tle

26 kwietnia 2022, 14:07
Ile to już razy podchodzono do budowy centrum przesiadkowego w Gorzowie? Ile razy słyszeliśmy o kolejnych przetargach na przebudowę dworca? Mijają miesiące, a pasażerowie z Gorzowa wciąż sikają (oby tylko) do przenośnych toalet rodem z Przystanku Woodstock. Aż trudno uwierzyć, że nikt - zupełnie nikt w tym mieście się tym nie przejął. Przecież to wstyd na całą Polskę.


Fotoreportaże