Gorzów będzie miał w końcu wypożyczalnię rowerów?

24 lutego 2017, 16:17, Anna Warchoł
Całkiem możliwe, że już za rok, a najpóźniej za dwa lata w Gorzowie pojawi się miejska wypożyczania rowerów. Pomysł jest, teraz jeszcze tylko akceptacja prezydenta i zabezpieczenie pieniędzy w budżecie miasta.

Miejskie wypożyczalnie rowerów funkcjonują od kilku lat w mniejszych lub większych miastach i cieszą się dosyć sporą popularnością. Tak jest np. w Gdyni, Opolu, Poznaniu czy Legnicy.

Swoje miejsce rowery może mieć również Gorzów. Tego chcą radni Prawa i Sprawiedliwości, który swój pomył przedstawili prezydentowi miasta.

Radni chcieliby, aby taka wypożyczalnia mogła rozpocząć funkcjonowanie już w 2018 roku, a jeżeli się nie uda, to w 2019 roku. - Z uzyskanych informacji uruchomienie takiego systemu kosztuje ok. 600 tysięcy złotych. W zależności od ilości rowerów i stacji. W miastach pokroju Gorzowa wystąpią takie granice finansowe. Pozwoli to uruchomić około 170 rowerów w pierwszym roku – tłumaczy Paweł Ludniewski, radny PiS.

Większość polskich miast korzysta z usług firm zewnętrznych, które zapewniają konserwacje, obsługę techniczną i logistyczną. Włączenie się do takiego programu jak Opole pozwoli korzystać również z przejrzystego systemu logowania czy doładowania konta.

Korzystanie z roweru miejskiego wiązałoby się z jednorazową opłatą 10 zł za zalogowanie się do systemu. Natomiast pierwsze 20 minut wypożyczenia roweru jest darmowe, kolejne 40 min kosztuje 2 zł a następne godziny 4 zł. - Pamiętajmy jakiej wielkości jest nasze miasto. 20 minut to sporo czasu na pokonanie odległości, ale rowery to przecież forma rekreacji. Rodziny na pewno będą korzystać z takich usług. Tym bardziej, że projekt może przewidywać rowery rodzinne, dwuosobowe czy z koszami na zakupy – mówi Ludniewski.

Radni proponują, aby punkty gdzie będzie można wypożyczyć rower znajdowały się przy urzędach samorządowych i administracji państwowej, a także na każdym osiedlu czy przy galeriach handlowych. Jednak to czy taka wypożyczalnia powstanie w Gorzowie zależy od decyzji prezydenta i tego czy takie środki znajdą się w budżecie miasta.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości