Wiadomości

Parkingi przy S3 jeszcze w tym roku?

23 lutego 2016, 13:56, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
Budowa miejsc obsługi podróżnych na drodze ekspresowej S3 w okolicach Gorzowa powinna ruszyć w połowie roku. Firmy, które wygrały przetargi, zajmują się obecnie projektowaniem.

Przy trasach szybkiego ruchu oraz autostradach co kilkadziesiąt kilometrów są tak zwane miejsca obsługi podróżnych, czyli parkingi dla samochodów osobowych i ciężarówek oraz toalety. Często znajdują się tam również stacje paliw i restauracje, tak aby podróżując można było na spokojnie zatankować auto i coś zjeść.

Niestety na „gorzowskim odcinku” drogi ekspresowej S3 takich miejsc nie ma. Lubuski odcinek popularnej „S3” od strony Szczecina w kierunku Zielonej Góry to „pustynia”. Przez kilkadziesiąt kilometrów, jeżeli nie zjedzie się do Gorzowa, Skwierzyny czy Międzyrzecza, to można zapomnieć o jakimkolwiek miejscu na postój, a co dopiero stacji benzynowej.

Na szczęście w tym roku ma się to zmienić. Firmy, które pod koniec czerwca 2015 roku wygrały przetargi na budowę MOPów i podpisały umowy z zielonogórskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ruszą jeszcze w tym roku z budową miejsc obsługi podróżnych, które powstaną na „esce”. Pierwszy MOP „Marwice Wschód” i „Marwice Zachód” zostanie wybudowany około 10 km od Gorzowa, na 68 km drogi S3. A drugi „Popowo Wschód” i „Popowo Zachód” powstanie na 120 km trasy S3 w kierunku na Międzyrzecz.

- Obecnie firmy pracują nad projektowaniem miejsc obsługi podróżnych. Trzeba pamiętać, że przetarg odbywał się na zasadzie zaprojektuj i wybuduj, czyli inwestorzy muszę nie tylko zaprojektować to jak będą wyglądały parkingi i toalety oraz teren wokół, ale również uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia – tłumaczy Anna Jakubowska, rzecznik prasowy zielonogórskiego oddziału GDDKiA.

Prace powinny ruszyć zatem w połowie roku, ponieważ firmy mają czas do końca roku na ukończenie inwestycji i oddanie jej do użytku. Na nowo wybudowanych MOP-ach pojawią się jedynie parkingi i toalety, jednak GDDKiA nie wyklucza, że w późniejszym czasie powstaną tam również stacje paliw czy restauracje.

- Być może jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg i spróbujemy znaleźć inwestora. Zdajemy sobie sprawę, że stacja paliw w takim miejscu to duże ułatwienie i udogodnienie dla kierowców – podkreśla Jakubowska.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości