Wiadomości

Estakada kolejowa w Gorzowie do remontu!

20 lutego 2016, 12:59, aw
fot. Mateusz Stefaniak
Właśnie zakończyło się przyjmowanie wniosków przez PKP PLK na przebudowę zabytkowego wiaduktu kolejowego. Swoje oferty złożyło 15 firm. Prace powinny rozpocząć się pod koniec roku lub na początku 2017 roku.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w grudniu 2015 roku przetarg na wybór wykonawcy, który zajmie się modernizacją zabytkowej estakady w Gorzowie. Jednak chyba nikt się nie spodziewał, że zainteresowanie wśród firm będzie tak ogromne. Swoje oferty zgłosiło ostatecznie 15 firm oraz konsorcjów.

Jak podał portal rynek-kolejowy.pl remontem gorzowskiej estakady chcą się zająć firmy takie jak: Polaqua, IDS–Bud i Strabag oraz konsorcja, na których czele stoją: Trakcja PRKiI, Mostostal Warszawa, Skanska, Eurovia, Berger Bau, Porr, Balzola, Molewski, Intercor, Mota–Engel, Aldesa oraz Budimex.

Jednak do ostatecznej walki o przeprowadzenie tej bardzo ważnej inwestycji stanie pięć firm, które mają największe doświadczenie – o ich wyborze zdecyduje PKP PLK. Dopiero wtedy te podmioty będą mogły przedstawić swoje oferty.  Wykonawca zostanie wybrany pod względem najniższej ceny, najdłuższego czasu gwarancji oraz najkrótszego terminu realizacji. Wyniki powinny być znane na wiosnę.

Co obejmie remont?

Trzeba pamiętać o tym, że estakada Kolejowa w Gorzowie jest najdłuższa w Polsce – ma długość 2116 metrów. Została zbudowana w latach 1910-1914. Inwestycja obejmie przede wszystkim wzmocnienie ponad 50 nisz, modernizację 5 wiaduktów stalowych, budowę peronu przy ul. Teatralnej wraz z zadaszeniem i niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem, renowację tuneli i przejść pod torami, modernizację wiat peronowych oraz remont betonowego muru oporowego o długości 310 metrów.

Co najważniejsze, nie będzie już dwóch torów, tylko jeden – na pozostawienie dwóch torów nie pozwalają względy techniczne. Ponadto zostanie wybudowane odwodnienia torowiska oraz wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i zostaną wyremontowane przejazdy kolejowe.

Na prace dwa lata

Estakada wpisana jest do rejestru zabytków w związku z czym wykonane będą prace archeologiczne, konserwatorskie, restauratorskie oraz badania konserwatorskie. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku lub w pierwszym kwartale 2017 roku. Natomiast wykonawca na ukończenie inwestycji będzie miał czas do końca 2018 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości