Wiadomości

Będzie nowy przystanek! Gorzów Wielkopolski Wschód?

6 listopada 2015, 20:18, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Będą nowe dalekobieżne połączenia, będzie (może) bezpośredni pociąg do Berlina i będzie też... nowa stacja kolejowa! No, może stacja to za dużo powiedziane. Będzie przystanek przy ulicy Teatralnej.

Budowa nowego przystanku kolejowego na zakończeniu gorzowskiej estakady kolejowej to część inwestycji, która ma ruszyć już w 2016 roku. W okolicach PWSZ mają kończyć bieg pociągi jadące od strony Krzyża. Oczywiście nie na stałe, jedynie na czas remontu estakady kolejowej. Później, zastępczą komunikacją autobusową pasażerowie, którzy mieli kontynuować podróż w kierunku Kostrzyna zostaną dowiezieni do stacji Gorzów Wielkopolski Wieprzyce. Tam na nich czekać będzie już inny szynobus.

Dokładnie tak samo będzie w przypadku pociągów jadących w drugą stronę. Szynobus dojedzie do stacji na Wieprzycach. Pasażerowie później zostaną dowiezieni autobusem na Teatralną, a stamtąd kontynuować będą podróż w kierunku Krzyża.

Stacja będzie będzie miała jeden peron od długości 100 metrów długości i szerokości 7-8 metrów. a długości 80. m przystanek będzie zadaszony wiatą. Dojście do przystanku będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Nazwa tego przystanku nie została jeszcze ustalona – być może, z racji położenia będzie to Gorzów Wielkopolski Wschód. - Przystanek ten, który początkowo był planowany tylko na okres przebudowy, na trwałe zostanie włączony do obsługi pasażerskiej – wyjaśnia Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jeżeli chodzi o remont samej estakady, najprawdopodobniej ruszy on w drugiej połowie 2016 roku. Zostały już zakończone wszelkie prace projektowe. Załatwiane są teraz sprawy formalno-prawne, zmierzające do pozyskania pozwolenia na budowę. Dokument powinniśmy uzyskać w I kwartale przyszłego roku – dodaje Ząbek. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane, którego rozstrzygnięcie powinno nastąpić w połowie roku. Po tym ruszą prace.

Zgodnie z wytycznymi zostanie odtworzony, przy zastosowaniu nowych materiałów, pierwotny wygląd estakady z pozostawieniem jednego toru na odcinku estakady, a także modernizację stacji Gorzów Wlkp., modernizację peronu nr 2 na stacji, budowę nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, informacji podróżnych, energetycznych i obsługi osób niepełnosprawnych. Po zmodernizowanej trasie pociągi osobowe będą mogły jechać z maksymalną prędkością 100 km/h, towarowe z prędkością 70 km/h.

Projekt przebudowy gorzowskiej estakady będzie współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości