• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 83 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Masz wv tourana lub audi A6? Uważaj na złodzieja!

29 stycznia 2015, 10:18, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Tylko w drugiej połowie grudnia łupem złodziei w powiecie gorzowskim padło 11 samochodów. A ile aut stracili właściciele w całym 2014 roku oraz jakie marki są najczęściej kradzione z parkingów i spod naszych domów?

Chociaż gorzowscy policjanci chwalą się spadkiem kradzieży samochodów na terenie powiatu gorzowskiego, to ta liczba jest ciągle na wysokim poziomie. Tylko w 2014 roku łupem złodziei padły 124 auta. Dla porównania w 2013 roku tych kradzieży było 145.

Najczęściej kradną…

Powszechnie wiadomo, że im nowsze auto, to tym bardziej przykuwa wzrok – nie tylko przechodniów, ale również złodziei. Jednak nie tylko rocznik samochodu ma znaczenie, ale również jego marka. A jakie samochody najczęściej kradzione w powiecie gorzowskim?

Zestawienie otwierają samochody marki volkswagen. W 2014 roku aż 40 właścicieli straciło swoje auta. Wśród nich najczęściej były to: vw touran i vw golf.

Drugie miejsce pod względem kradzionych aut zajmuje audi. Tych samochodów skradziono 11, a złodzieje najczęściej wybierali audi A6 oraz audi A4.

Podium zamyka Seat. W minionym roku skradziono 7 aut tej marki. A łupem złodziei padały zazwyczaj seaty altem oraz seaty Leon.

W pierwszej szóstce najczęściej kradzionych aut znalazły się również: opel, peugeot i fiat.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

- Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy  dobrze oświetlone i w pobliżu okien mieszkań – mówi Marcin Maludy z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. – Warto również oznaczyć najważniejsze elementy naszego auta w specjalistycznej firmie.

Ponadto parkując samochód nawet na krótką chwilę należy: sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta. -  Wszystkie nasze bagaże takie jak torby czy plecaki należy schować do bagażnika. Pozostawienia ich w widocznym miejscu zachęca tylko złodziei. Tak samo jest z zakupami pozostawionymi w aucie przez sklepem – tłumaczy Maludy.

Policjanci przestrzegają również przed zabieraniem autostopowiczów z miejsc podejrzanych czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju. – Należy dokładnie rozważyć wszelkie próby zatrzymania przez innych kierowców, którzy na przykład sygnalizują usterkę twojego auta. Może to być próba napadu. Dlatego lepiej dojechać do najbliższej większej stacji benzynowej i tam sprawdzić samochód – podkreśla Maludy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości