Wiadomości

Pełnoletni Przystanek Woodstock

1 sierpnia 2012, 09:43
fot. Bartosz Zakrzewski
Przystankowi Woodstock stuknie w tym roku symboliczna „osiemnastka”. Organizująca imprezę Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jak zwykle przygotowała masę atrakcji dla odwiedzających, zaczynając na warsztatach i spotkaniach ze znanymi osobistościami, a na koncertach światowych gwiazd kończąc

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Festiwal jest niebiletowany i otwarty dla wszystkich.

Od dziewięciu lat przedsięwzięcie odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. W czasie tegorocznej edycji na dwóch scenach zaprezentuje się prawie 60 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Goście Przystanku usłyszą między innymi takie grupy i wykonawców, jak Machine Head, The Darkness, Sabaton, Ministry, Damian Marley, Asian Dub Foundation, Anti Flag, In Extremo, Vavamuffin, The Qemists, Elektryczne Gitary, Hardcore Superstar, Dubioza Kolektiv, The Petebox, Happysad, My Riot, Piotr Bukartyk, Carrantuohill, Gooral, The Analogs i wielu, wielu innych.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki, sportu. Uczestnicy festiwalu będą mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, a także realizowana będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
 
- Wszyscy dołożyliśmy największych starań, by młodzi ludzie czuli się tu jak najlepiej. Na naszych scenach zabrzmi muzyka polska, ale też ta ze świata, którą warto pokazać gościom. Niezmiennie obowiązuje hasło „Stop narkotykom, stop przemocy”. Niezmiennie nie wprowadzamy szkła na teren Przystanku. Niezmiennie podkreślamy, że czujemy się bezpiecznie i komfortowo na Ziemi Lubuskiej - mówi Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

W tym roku organizatorzy imprezy nawiązali bliską współpracę ze służbami niemieckimi. Wynika to z wizyty prezydentów Polski i Niemiec, ale też z coraz większej liczby gości zza zachodniej granicy.
 
- Festiwal od wielu lat odbywa się na polsko-niemieckim pograniczu. Coraz więcej młodych ludzi z całej Europy, a szczególnie z Niemiec wie o tym, że warto przyjechać do Kostrzyna. Współdziałanie jest bardzo ważne - przyznaje wojewoda lubuski Marcin Jabłoński.

Wtóruje mu Owsiak: - Do tegorocznego Przystanku jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Nie sądziłem, że dożyję chwili, gdy w partnerami z Niemiec będziemy mówić o bezpieczeństwie na Woodstocku. To też świadczy o tym, jak bardzo się rozwinęliśmy. Wizyta dwóch prezydentów będzie bardzo symboliczna. Prezydent RP zapytał się czy mógłby zaprosić prezydenta Niemiec, który wówczas odbywał pierwszą zagraniczną delegację na terenie Polski. To rzecz niebywała. Jesteśmy przy samej granicy, w miejscu, gdzie kiedyś jeździliśmy na szybkie zakupy z paszportami i dowodami. Na naszych oczach historia się zmieniła. Jesteśmy w bardzo symbolicznym miejscu. Bardzo mi to odpowiada.

Co ciekawe, wizyta głów obu państw na Woodstocku nie powinna wpłynąć na swobodę uczestników festiwalu. - Secret Service. Nie mogę nic na ten temat powiedzieć, a dużo wiem - ucina enigmatycznie Owsiak i dodaje: - Zapewniam, że przeciętny woodstockowicz nawet przez pół minuty nie poczuje, że jest jakiś dyskomfort związany z wizytą prezydentów. Jedyna nowość to przeszukanie uczestników Akademii Sztuk Przepięknych przy wejściu na teren warsztatów. To będzie standardowa procedura, jak przy wejściu na Stadion Narodowy. Nie mogliśmy tego ominąć. Cała reszta przygotowana jest od dwóch miesięcy.

Po zeszłorocznym występie The Prodigy głośno zrobiło się o temacie barierek ochronnych pod sceną. Grupa wymusiła ich ustawienie na kilka godzin przed występem brytyjskiej gwiazdy muzyki elektronicznej, zmuszając Owsiaka i spółkę do złamania ich wieloletniej koncepcji. W tym roku barierek na pewno nie będzie.
- Woodstock to jedyny festiwal, gdzie przyjeżdża tak dużo ludzi. Ilość publiczności jest tu nielimitowana. Mamy wokół terenu festiwalu 28 kilometrów płotu. Tylko dwa kilometry mniej niż Open'er. Płoty tworzą różne szlaki komunikacyjne i elementy zabezpieczenia, ale barierki pod samą sceną nie sprawdzą się - przekonuje Jerzy Owsiak.

Warto też zaznaczyć, że zamknięta będzie przestrzeń powietrzna ze względu na przelot i pokaz samolotów Iskra. Podobny miał miejsce w zeszłym roku.

Oficjalne otwarcie XVIII Przystanku Woodstock w czwartek o 15. Warsztaty, koncert i spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych startują już dziś. Impreza zakończy się w sobotę późną nocą.

Filip PraskiNasz subiektywny przewodnik po Przystanku Woodstock

Dzień pierwszy:
środa 10:00 - Roman Paszke - Spotkanie - ASP
środa 12:00 - Gramy i śpiewamy z Piotrem Bukartykiem - Warsztaty - ASP
środa 15:00 - Warsztaty Improwizacji Kabaretowej - ASP
środa 17:15 - Natural Mystic - Koncert - Wioska Kryszny
środa 20:00 - Łowcy. B - ASP
środa 20:00 - Spotkania z podróżnikami - ASP
środa 21:20 - Dubska - Koncert - Wioska Kryszny
środa 22:45 - Bednarek - Koncert - Wioska Kryszny

Dzień drugi:
czwartek 12:00 - Warsztaty bębniarskie - ASP
czwartek 13:30 - Biskup Tadeusz Pieronek - Spotkanie - ASP
czwartek 15:00 - Rozpoczęcie 18. Przystanku Woodstock - Duża Scena
czwartek 18:00 - Warsztaty filmowe - ASP
czwartek 21:00 - Ministry - Koncert - Duża Scena
czwartek 22:30 - Damian Marley - Koncert - Duża Scena
piątek 00:00 - AntiFlag - Koncert - Duża Scena
piątek 02:00 - Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej - Koncert - ASP

Dzień trzeci:
piątek 09:00 - Szybkie czytanie - Warsztaty - ASP
piątek 10:00 - Bogusław Wołoszański - Spotkania - ASP
piątek 11:30 - Andrzej Strejlau - Spotkania - ASP
piątek 13:00 - Krzysztof Hołowczyc - Spotkania - ASP
piątek 14:00 - Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo - Warsztaty - ASP
piątek 15:00 - Deriglasoff - Koncert - Duża Scena
piątek 16:30 - Spotkanie z seniorami - ASP
piątek 21:00 - Carrantuohill - Koncert - Mała Scena
piątek 21:40 - Machine Head - Koncert - Duża Scena
sobota 00:40 - Luxtorpeda - Koncert - Duża Scena
sobota 02:00 - Natalia Przybysz - Koncert - ASP

Dzień czwarty:
sobota 10:00 - Gen. Kałuziński i mjr. Wrona - Spotkania - ASP
sobota 10:00 - Tajemnice seksualności kobiet i mężczyzn - Warsztaty - ASP
sobota 11:30 - Gen. Skrzypczak i Sabaton - Spotkania - ASP
sobota 15:00 - Trening rozwoju osobistego - Warsztaty - ASP
sobota 16:00 - Zgredybillies - Koncert - Mała Scena
sobota 18:50 - Elektryczne Gitary - Koncert - Duża Scena
sobota 21:30 - The Darkness - Koncert - Duża Scena
sobota 23:00 - Marika i Spokoarmia - Koncert - Mała Scena
sobota 23:00 - Sabaton - Koncert - Duża Scena
niedziela 00:30 - My Riot - Koncert - Duża Scena

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości