• Dziś 27°/17°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 19°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Dwuteowniki IPE: oto kluczowe informacje dla inżynierów, które ułatwią pracę na budowie

18 kwietnia 2024, 12:11, Artykuł promocyjny
Dwuteowniki stalowe IPE, obok ceowników, pełnią rolę kluczową w przemyśle budowlanym oraz maszynowym, jako jedne z najbardziej wszechstronnych i popularnych kształtowników hutniczych. Te poprzeczne kształtowniki z równoległymi ściankami o zmiennej grubości, przypominają w przekroju literę „H” lub „T” (stąd nazwa „dwuteownik”). W zależności od gatunku stali oraz sposobu ich kształtowania na drodze obróbki plastycznej, to materiały, które łatwo dają się ciąć, spawać oraz zgrzewać. Wobec powyższego mogą być stosowane do wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych, ale również w dziedzinie budowy maszyn. Prezentujemy najistotniejsze informacje dla inżynierów. Niech to ułatwi im pracę z IPE!

Dwuteownik IPE – co oznacza ten skrót?

Pochodzi on od europejskich norm i oznacza kształtownik o profilu „H” o równoległych powierzchniach stóp. W odróżnieniu od dwuteowników IPN, wersja IPE posiada wewnętrzne powierzchnie, które są nie są mocno nachylone do głównej stopki. Są sprzedawane w wersjach o szerokości od 80 mm do 240 mm, wysokości od 80 mm do 240 mm oraz grubości ścianki od 3,8 mm do 12 mm. Masa tych wyrobów wynosi od 6,8 kg/m do 84,7 kg /m. Wykonywane są ze stali konstrukcyjnej S235JR, S355J2 oraz – nieco rzadziej – z innych materiałów.

Dla przykładu dwuteownik IPE 200 jest szeroko stosowany do wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych mieszkaniowych, na elementy wielkogabarytowych elementów maszyn oraz jako podpory mostów czy wiaduktów. 

Można wyróżnić wiele wariantów profilowych o bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych, udarnościowych oraz odporności na szoki cieplne oraz chemiczne przy działaniu sił statycznych oraz dynamicznych. Gdzie skorzystamy z kształtowników H-Profilowych w wariancie IPE?

IPE – dlaczego warto korzystać z tych produktów?

Dwuteowniki stalowe IPE 240 cechują się różnorodną chłonnością zakupową, w zależności od przeznaczenia. Ich wymiary są zróżnicowane w zależności od konkretnego zastosowania. W wielu przypadkach bardzo istotna jest odpowiednia proporcja w zakresie sztywności konstrukcji oraz jej elastyczność. Dzięki temu materiały te bardzo dobrze sprawdzają się w dynamicznych warunkach działania sił zginających oraz rozciągających, niezależnie od warunków pogodowych. Do bardziej odpowiedzialnych konstrukcji nośnych statycznych oraz maszynowych w warunkach działania sił dynamicznych szerokim zastosowaniem cechują się dwuteowniki IPE 240. Cena tych wyrobów zależy od konkretnego zastosowania. Odnajdują się w:

  • przemyśle maszynowym (ramy podporowe i dźwigowe maszyn, podnośniki, suwnice),
  • budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym oraz wszelkiego rodzaju obiektach użyteczności publicznej (belki stropowe, słupy konstrukcyjne, dźwigary, schody),
  • przemyśle spożywczym (regały, konstrukcje nośne, maszty flagowe).

Istotnym i czołowym dostawcą dwuteowników IPE o podwyższonej wytrzymałości jest firma MORIS – z jej ofertą zapoznasz się tutaj: https://moris.eu/pl/product/SIPHRIPE23/dwuteowniki-ipe.

Gdzie można zamówić dwuteowniki IPE?

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze dwuteowników stalowych IPE jest ich długość. To ona znacząco wpływa na zachowanie sztywności i odpowiedniej giętkości konstrukcji. Przy wyborze takich H-Profili należy kierować się zasadą wyboru najkrótszej belki, ponieważ to ona spełnia wymagania w zakresie jak najmniejszej masy konstrukcji oraz łatwej dostawy. Każda dłuższa wersja będzie cięższa, mniej sztywna i droższa.

Okazuje się, że dużo popularnością cieszy się dwuteownik IPE 240. Cena tego produktu u czołowego dostawcy jest zróżnicowana. Posiada on dobrze rozwiniętą infrastrukturę dostawczą raz oprogramowanie e-Commerce. Dzięki temu można bez wychodzenia z domu w kilka minut zamówić konkretny materiał wg indywidualnych wymagań klienta. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania!

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości