• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Potężny pożar uczelni w Gorzowie. Płonie drugi budynek AJP

12 kwietnia 2024, 11:48, Anna Kluwak
fot. KM PSP Gorzów
Doszło do pożaru budynku Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie przy ul. Teatralnej. Ogień objął cały dach budynku, który jest remontowany. Niestety ogień przeniósł się na sąsiedni budynek. Na miejscu jest 21 zastępów straży pożarnej, trwa akcja gaśnicza. Sytuacja jest nieopanowana.

W piątek 12 kwietnia o godz. 11.30 dyżurny gorzowskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku Akademii Jakuba z Paradyża przy ul. Teatralnej. Na miejsce zostało wysłanych osiem zastępów straży pożarnej.

Okazało się, że ogień pojawił się na dachu budynku, który jest obecnie remontowany i znajduje się od strony Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Kiedy pierwsze zastępy dotarły na miejsce, cały dach budynku był objęty ogniem, a słup czarnego dymu było widać z kilku kilometrów.

Sukcesywnie na miejsce docierały kolejne następy straży pożarnej. - Ogień przeszedł piętro niżej oraz na drugi budynek. Trwa akcja gaśnicza i bronienie drugiego budynku przed pożarem - komentuje Karol Brzozowski, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Obecnie pali się drugi budynek AJP, ten od strony ul. Teatralnej i torów kolejowych. Ogień objął cały dach i przedarł się również na niższe piętra. Języki ognia buchają przez okna. Na ten moment w akcji gaśniczej bierze udział 15 zastępów straży pożarnej. Na miejsce jedzie podnośnik ze Strzelec Krajeńskich. Sytuacja jest cały czas nieopanowana.

Na czas akcji gaśniczej został wstrzymany ruch na linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż - Gorzów Wielkopolski.

- Sytuacja jest bardzo poważna. Pożarem objęte są właściwie dwa budynki, cały budynek rektoratu. Pożar jest w fazie rozwoju, skala pożaru jest gigantyczna, kolejne połacie tego dachu się zajmują.  To jest akademia, to jest nasza gorzowska uczelnia, serce miasta, które dzisiaj płonie. Wygląda to bardzo nieciekawie - mówił podczas spotkania z mediami Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego. 

Już teraz widać, że zniszczenia spowodowane pożarem są ogromne. Miasto wesprze uczelnię w odbudowie zniszczonych budynków, ale koszty będą ogromne. -  Trudno powiedzieć, w jakim stanie będzie ten budynek, kiedy się pożar skończy. Pewne jest to, że sami nie damy sobie rady, będziemy musieli zaapelować do ministra nauki, do pana premiera, bo bez wsparcia rządowego odbudowa nam się nie uda - dodał Jacek Wójcicki. 

Cały czas płonie budynek AJP od strony torów kolejowych. Obecnie na miejscu jest 18 zastępów straży pożarnej.

- Na żądanie straży pożarnej dziś od godz. 12:10 wstrzymany został ruch pociągów między Gorzowem Wielkopolskim a Wawrowem (linia kolejowa Tczew – Kostrzyn, nr 203). Zmiany wprowadzono ze względu na pożar, do którego doszło w budynku obok linii kolejowej. Wznowienie przejazdów pociągów będzie możliwe po zakończeniu działań służb. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozostają w kontakcie z przewoźnikami. Podróżni są na bieżąco informowani o bieżącej sytuacji na stacjach i przystankach oraz za pośrednictwem Portalu Pasażera - czytamy w komunikacie wysłanym przez PKP PLK.

Sytuacja jest cały czas nieopanowana. Języki ognia pojawiają się w nowych miejscach. Całkowitemu spaleniu uległ dach budynku rektoratu, który będzie jedynie nadawał się do rozbiórki. Pożar przeniósł się na niższe piętra. Obecnie w akcji gaśniczej bierze udział 21 zastępów straży pożarnej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

1/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

2/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

2/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

3/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

3/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

4/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

4/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

5/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

5/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

6/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

6/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

7/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

7/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

8/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

8/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

9/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

9/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

10/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

10/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

11/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

11/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

12/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

12/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

13/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

13/13 Pożar budynków AJP w Gorzowie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości