• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Najlepsze miasto do życia w Polsce. Gorzów spada w rankingu

5 kwietnia 2024, 09:54, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Jakie jest najlepsze miasto wojewódzkie do życia w Polsce? Business Insider przygotował specjalny ranking, w którym wziął pod lupę dostęp do lekarzy, przestępczość, jakość powietrza, bezrobocie czy średnie wynagrodzenie. Gorzów zanotował spadek w zestawieniu w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Business Insider przygotował po raz kolejny ranking najlepszych miast do życia, który powstał na podstawie analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej w 16 miastach wojewódzkich. W zestawieniu znalazł się Gorzów, jednak zabrakło Zielonej Góry czy Torunia.

Pod lupę zostały wzięte liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z rynku wtórnego w miastach wojewódzkich. A także dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.

Według wyliczeń Busisness Insidera najlepszym miastem wojewódzkim do życia jest Olsztyn, drugie miejsce zajął Lublin Katowice, a trzecie ex aequo Poznań i Gdańsk. Tutaj zaszły zmiany w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem. Natomiast najgorszym miastem do życia jest kolejny rok z rzędu Białystok.

Jak wypadł Gorzów w rankingu najlepsze miasto do życia w Polsce?

A gdzie w tym wszystkim znajduje się Gorzów? Niestety w porównaniu z 2023 rokiem, gdzie Gorzów zajął wysokie 7 miejsce w rankingu, w tym roku zanotowaliśmy spadek. W najnowszym rankingu Gorzów zajął ex aequo 10 miejsce razem z Wrocławiem.

Tak wypadł Gorzów w poszczególnych kategoriach rankingu

W przypadku bezrobocia Gorzów zajął 9 miejsce. Pierwsza trójka to Poznań, Katowice i Warszawa. Co do przestępczości to uplasowaliśmy się na 8 miejscu. Pierwsza trójka to Rzeszów, Olsztyn i Lublin.

Jeżeli chodzi o średnie wynagrodzenie, jest to jeden z gorszych wyników. Gorzów zajął aż 14 miejsce w rankingu. Pierwsza trójka to Warszawa, Kraków i Gdańsk. Najgorzej wypadamy za to przypadku dostępu do lekarza na NFZ. Nasze miasto zajęło ostatnie 16 miejsce w zestawieniu. Najlepiej jest za to w Łodzi, Lublinie i Kielcach.

Gorzów najlepiej wypadł w dwóch kategoriach. W przypadku dostępności mieszkań zajęliśmy bardzo wysokie trzecie miejsce. Ustępujemy tylko Katowicom i Olsztynowi. Z kolei w przypadku jakości powietrza zajęliśmy 6 miejsce. Na podium jest Gdańsk, Białystok i Olsztyn.

Ranking miast wojewódzkich najlepszych do życia

1. Olsztyn

2. Lublin

3. Poznań

3. Gdańsk

5. Katowice

6. Bydgoszcz

7. Warszawa

8. Rzeszów

9. Szczecin

10. Gorzów

10. Wrocław

12. Łódź

13. Kraków

14. Opole

14. Kielce

16. Białystok

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości