• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Wybory 2024. Czy w Gorzowie będzie druga tura?

28 marca 2024, 10:08, Marcin Kluwak
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Czy po 7 kwietnia poznamy nowego prezydenta, czy w mieście nad Wartą potrzebna będzie dogrywka? Według naszej ankiety obecnie urzędujący prezydent nie może liczyć na reelekcję w pierwszej turze.

Chociaż tutaj przewaga Jacka Wójcickiego (na dzień 28.03.2024) jest dość wyraźna: 41,97 procent naszych czytelników zagłosowała na obecnego prezydenta Gorzowa, to nie daje to mu zwycięstwa w pierwszej turze. Na Piotra Wilczewskiego chce zagłosować 22,41% naszych czytelników, a na Jacka Bachalskiego 19,17%. Rywalizacja o drugie miejsce na podium może być więc wyjątkowo zacięta.

I choć jest to tylko ankieta internetowa, to trend jest dość wyraźny. O tym, że nie można lekceważyć wyników tej ankiety, świadczy też ilość oddanych głosów - do 28 marca zagłosowało blisko 3900 osób.

Ankieta

Wybory 2024. Kto powinien zostać prezydentem Gorzowa?

  • Jacek Bachalski19.21%
  • Katarzyna Miczał8.64%
  • Roman Sondej7.8%
  • Piotr Wilczewski22.42%
  • Jacek Wójcicki41.93%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 3899


Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia, natomiast druga tura została zaplanowana na niedzielę 21 kwietnia. Druga tura wyborów odbędzie się tylko wtedy, kiedy żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów. 

Bardziej miarodajne byłyby tu oczywiście sondaże przedwyborcze, które przeprowadzane są na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Tutaj - w naszej ankiecie - głos oddało blisko 4000 osób i jeżeli trend utrzyma się przy urnach wyborczych, wszystko wskazuje na to, że nowego prezydenta poznamy dopiero 21 kwietnia.

W drugiej turze wyborcy wybierają spośród dwóch kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie w pierwszej turze głosowania. Na urząd prezydenta zostaje wybrany kandydat, który zdobędzie większość głosów w ponownym głosowaniu.

Według naszej ankiety, dwóch kontrkandydatów obecnego prezydenta może liczyć łącznie na 41,58% głosów. Wójcicki w tym zestawieniu ma niewiele większe poparcie. W wyścigu o podium, a raczej o drugie miejsce jak na razie prowadzi Piotr Wilczewski, na którego swój głos oddało ponad 870 osób (22,41%), natomiast Jacek Bachalski ustępuje mu niewiele - zagłosowało na niego 747 osób, co daje 19,17% głosów. 

W ostatnich wyborach samorządowych, które miały miejsce w 2018 roku, głosowaliśmy w 5 okręgach wyborczych i 68 obwodach. Uprawnionych do głosowania było ponad 95 tysięcy osób. W 2018 roku w Gorzowie nie było drugiej tury, ponieważ Jacek Wójcicki zdobył 65,21% głosów. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości