• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Trzy pociągi z Gorzowa do Berlina? Na to jeszcze długo poczekamy

12 marca 2024, 11:10, Marcin Kluwak
Najpierw był grudzień 2023 roku, później nieśmiało mówiono o wiośnie 2024. Teraz oficjalny komunikat głosi, że pociągi przez most w Kostrzynie nie przejadą aż do jesieni. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że kilka dni temu na tymczasowym moście przez Wartę wprowadzono sygnalizację świetlną, co powoduje, że busy przewożące pasażerów między stacjami Kustrin a Kostrzyn stoją w ogromnych korkach.

Bezpośrednie połączenie z Kostrzyna do Berlina nadal nie istnieje. Z tego samego powodu niemiecki przewoźnik nie może realizować codziennych kursów między Gorzowem a Berlinem, których uruchomienie było szeroko odnotowane przez wszystkie lokalne media. Powód jest prozaiczny – przeciągająca się budowa mostu na Odrze po stronie niemieckiej. Z tego powodu, pomiędzy dworcami kolejowymi w Kostrzynie nad Odrą a Kustrin-Kietz po stronie niemieckiej kursują busy. Taka sytuacja trwa od 2020 roku, a wszystko wskazuje na to, że potrwa kolejne długie miesiące.

Niemiecki przewoźnik Niederbarnimer Eisenbahn AG informuje, że prace budowlane przy torach i mostach kolejowych w strefie przygranicznej potrwają do jesieni 2024 roku, mimo że pierwotnie planowano zakończyć je do końca 2022 roku. Oznacza to, że nie ma szans na uruchomienie bezpośrednich połączeń według obecnego rozkładu jazdy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może od grudnia 2024 roku na tory wrócą niebieskie pociągi NEB, umożliwiając ponowne bezpośrednie podróże z Gorzowa do Berlina.

Trzy pociągi do Berlina? Na to jeszcze długo poczekamy

Miało być aż trzy bezpośrednie pociągi z Gorzowa do stolicy Niemiec, oraz dwa w relacji powrotnej. Obecnie, ani tych składów, ani możliwości skomunikowania busów dojeżdżających z Kostrzyna do stacji Kietz nie ma. Wszystko przez remont mostu na Warcie i wprowadzenie na tymczasowej przeprawie sygnalizacji świetlnej. Kierowcy codziennie tkwią w ogromnych korkach, podobnie jak pasażerowie busów/pociągów z Kostrzyna do Berlina.

Niemiecki przewoźnik informuje, że od 7 marca do 14 grudnia 2024 roku należy spodziewać się opóźnień w połączeniach zastępczych między Küstrin-Kietz a Kostrzynem. W związku z tym czas przejazdu autobusem komunikacji zastępczej może ulec wydłużeniu, a nie można zagwarantować połączenia z pociągami RB26. Oznacza to, że możemy dojechać do stacji przesiadkowej po polskiej lub niemieckiej stronie i zobaczyć, jak sprzed nosa ucieka nam pociąg.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości