• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Gorzów szykuje turystyczny tramwaj. Konstal będzie kursował podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego?

2 marca 2024, 12:36, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W tym roku odbędą się obchody z okazji 125-lecia tramwajów w Gorzowie. Z tej okazji, na tory wyjedzie specjalny turystyczny tramwaj Konstal 105, który został kupiony w Warszawie i jest właśnie przerabiany. Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy tramwaj będzie kursował podczas czerwcowego Nocnego Szlaku Kulturalnego w Gorzowie.

W poniedziałek 29 lipca Gorzów będzie świętował 125-lecie tramwajów. Z tej okazji Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wspólnie z miastem przygotował szereg atrakcji, które będą czekać na mieszkańców od marca do lipca. Będzie to m.in. korowód tramwajów czy piknik w zajezdni MZK.

Turystyczny tramwaj wyjedzie na ulice Gorzowa podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego

Jedną z ciekawszych propozycji będzie turystyczny tramwaj, który będzie kursował podczas Nocnego Szlaku Kulturalnego, który odbędzie się w dniach 14-15 czerwca w Gorzowie. Przejażdżka zabytkowym tramwajem na trasie Wieprzyce – Piaski będzie darmowa.

Wszystko wskazuje na to, że rolę turystycznego tramwaju będzie pełnił pojazd Konstal 105 Na, który Gorzów kupił za 15 tys. zł w Warszawie. MZK chce w ten sposób zabrać gorzowian w powrót do przeszłości, aby pokazać najmłodszym mieszkańcom, jak się kiedyś jeździło.

Tramwaje Konstal 105N i 105Na jeździły po Gorzowie od 1975 roku. Wówczas takich pojazdów było w naszym mieście około 60, obecnie są dwa, z czego jeden został przerobiony na "imprezowy tramwaj", a drugi służy jako "dawca" części.

Zabytkowy Konstal wyjedzie na tory. Najpierw musi zostać wyremontowany

Pojazd kupiony przez gorzowskie MZK jest obecnie przerabiany. Wszystko przez to, że w Gorzowie jest odwrotna biegunowość nić w Warszawie. Jak podaje Raport Kolejowy, w Gorzowie na sieci trakcyjnej biegun jest ujemny, natomiast w torowisku – dodatni. W innych miastach, w tym w Warszawie jest odwrotnie. Z tego powodu MZK musi przerobić dwubiegunowość, aby tramwaj mógł wyjechać na tory.

Po zakończeniu prac, które trwają już od kilkunastu miesięcy, tramwaj firmy Konstal zostanie pomalowany na kolor czerwony, z kremowym pasem pośrodku. Tramwaj będzie wyposażony w kasowniki czy siedzenia kubełkowe.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości