• Dziś 17°/6°
  • Jutro 13°/5°
  • Pojutrze 10°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Na nieużytkach w Gorzowie powstanie farma fotowoltaiczna. Będzie zajmowała prawie 5 hektarów

14 lutego 2024, 11:25, Anna Kluwak
fot. archiwum
Firma z Gorzowa wydzierżawiła od miasta teren pod budowę farmy słonecznej. Farma fotowoltaiczna zostanie wybudowana na powierzchni blisko 5 hektarów przy ul. Warszawskiej w Gorzowie. Inwestor złożył właśnie wniosek o pozwolenie na budowę.

W grudniu 2021 roku władze Gorzowa wydzierżawiły działki o łącznej powierzchni prawie 5 hektarów przy ul. Warszawskiej i Korsaka pod budowę farmy fotowoltaicznej. Przetarg na dzierżawę wygrała firma NE GW z Gorzowa, która wylicytowała stawkę czynszu 28,1 tys. zł netto za każdy hektar. Umowa dzierżawy obowiązuje przez 30 lat.

Przez pierwsze kilkanaście miesięcy, podczas których trwało występowanie do instytucji i gestorów sieci o wszelkie pozwolenia, firma NE GW płaciła obniżoną stawkę czynszu w wysokości 1,5 tys. zł za hektar netto.

Farma fotowoltaiczna w Gorzowie. Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej w Gorzowie

Przez ostatnie miesiące inwestor musiał załatwić wiele formalności, w tym uzyskać decyzje środowiskowe, warunki zabudowy dla działki czy też warunki przyłączeniowe u operatora sieci dystrybucyjnej.

Teraz nadszedł czas na kolejny krok. Firma NE GW złożyła pod koniec stycznia wniosek o pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej "Gorzów Warszawska" o mocy do 4,75 MW wraz z infrastrukturą techniczną.

Działki przy ul. przy ul. Warszawskiej i Korsaka w pobliżu torów kolejowych, gdzie ma powstać farma fotowoltaiczna to nieużytki. Dlatego też jak tylko inwestor otrzyma zielone światło, będzie musiał zająć się uporządkowaniem terenu, ponieważ znajdują się na nim drzewa i krzewy.

Następnie firma NE GW będzie mogła przystąpić do budowy farmy fotowoltaicznej. Od momentu rozpoczęcia budowy do uzyskania pozwolenia na użytkowanie może upłynąć nawet kilka miesięcy. Jednak wszystko wskazuje na to, że inwestycja będzie gotowa jeszcze w 2024 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości