• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Stan ostrzegawczy na Warcie został przekroczony

2 lutego 2024, 08:15, Anna Kluwak
fot. archiwum
Rzeka Warta w Gorzowie przekroczyła stan ostrzegawczy. W związku z tym prezydent Jacek Wójcicki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta, które obowiązuje do odwołania.

W czwartek 1 lutego w siedzibie Urzędu Miasta Gorzowa odbyło się posiedzenie miejskiego zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego przewodnim tematem była obecna sytuacja hydrologiczna oraz osiągnięcie stanu ostrzegawczego na rzece Warcie.

W związku z prognozą dalszych wzrostów stanów wody, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta, obowiązujące od 2 lutego od godz. 12.00 do odwołania.

Stan ostrzegawczy na rzece Warcie w Gorzowie został przekroczony

W kolei w piątek 2 lutego na godz. 8 rano wodowskaz koło Mostu Lubuskiego pokazywał, że poziom wody w rzece Warcie wynosił 396 cm. To 6 cm powyżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 390 cm. Z kolei stan alarmowy to 470 cm.

- Nie ma powodu do niepokoju, sytuacja jest pod kontrolą, ale lepiej dmuchać na zimne – podkreśla Grzegorz Rojek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Gorzowa.

W ramach ogłoszonego pogotowia przeciwpowodziowego, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców mają m.in. utrzymywać sprzęt i wyposażenie magazynu przeciwpowodziowego w bezpośredniej gotowości do użycia i prowadzić bieżący monitoring zagrożonych terenów oraz poziomu wody w rzece Warcie.

Warto również pamiętać, że od środy 27 grudnia 2023 roku obowiązuje zakaz wstępu na dolne tarasy gorzowskich bulwarów, które zostały zalane. Schody łączące dolne i górne tarasy zostały przegrodzone taśmą, zamontowano ostrzegawcze tablice. 

Historyczne poziomy rzeki Warta w Gorzowie. Tak były przekroczone stany alarmowe na rzece Warcie w Gorzowie

Warto podkreślić, że rzeka Warta już nie jeden raz była wysoko i obecny stan, to nic w porównaniu z tym, co działo się na rzece w 1979 roku. Wówczas wodowskaz pokazywał 576 cm. Jednak absolutny rekord odnotowano 2 kwietnia 1888 roku, kiedy stan Warty wynosił aż 689 cm.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości