• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Jak poprawić wentylacje w kuchnij? Poznaj 3 skuteczne metody

24 stycznia 2024, 14:10, Artykuł partnera
W wielu domach miejscem, gdzie spędza się najwięcej czasu jest kuchnia: to tam gromadzimy się i przygotowujemy posiłki, czy przyjmujemy znajomych. Niemniej jednak w kuchni z łatwością gromadzą się zanieczyszczenia - czy to z powodu kuchenki gazowej, czy z powodu oparów wytwarzane podczas niektórych metod gotowania. Dobra wiadomość jest jednak taka, że prawidłowe korzystanie z okapów kuchennych i innych łatwych do wdrożenia środków i urządzeń może znacznie obniżyć poziom toksyczności powietrza w kuchni. Zastosuj te techniki, aby zapewnić lepszą wentylację kuchni i tym samym zdrowsze powietrze w swoim domu.
  1. Włącz okap za każdym razem, gdy gotujesz

Aby złagodzić nieprzyjemne zapachy, poprawić cyrkulację powietrza i wychwycić cząsteczki spalonego jedzenia i tłustego gotowania, włączaj okap https://www.castorama.pl/kuchnia/sprzet-agd-do-kuchni/okapy-i-pochlaniacze-kuchenne.cat, za każdym razem, gdy używasz kuchenki. Włączaj go, gdy zaczynasz gotować, nie czekaj, aż skończysz gotować. Nie zaniedbuj także prawidłowej konserwacji urządzenia, aby działało tak, jak powinno. Jeśli okap posiada jednorazowy filtr, należy wymieniać go co najmniej raz w roku, a jeśli kuchenka jest intensywnie użytkowana - częściej. Metalowe filtry siatkowe i przegrody można wyjąć i wyczyścić płynem do naczyń i drucianą szczotką. Jeśli zauważysz nagromadzenie tłuszczu, wypaczenia lub korozję na filtrach, natychmiast je wyczyść lub wymień.

Dodatkowo upewnij się, że okap spełnia następujące parametry techniczne

  • Umieść okap na właściwej wysokości - okap w niewłaściwej odległości od płyty kuchennej nie będzie skuteczny. Zaleca się, aby urządzenie było montowane w odległości od 70 do 90 centymetrów od płyty kuchennej. Co się stanie, jeśli okap zostanie zamontowany na niewłaściwej wysokości? Jeśli okap znajduje się zbyt blisko płyty kuchennej, żywotność wentylatora będzie mniejsza z powodu ciepła. Konieczne będzie również częstsze czyszczenie okapu. Jeśli okap znajduje się zbyt daleko od kuchenki, wentylator będzie musiał pracować z większą prędkością.
  • Upewnij się, że wentylacja jest poprowadzona prawidłowo -  im większa długość przewodów wentylacyjnych i im więcej zakrętów, tym mniej wydajny będzie okap. W optymalnej sytuacji zaleca się, aby długość nie była większa niż 9 metrów dla prostego przebiegu, 7,5 metra dla przebiegu z jednym kolankiem i 6 metrów dla przebiegu z dwoma kolankami. Im krótszy przewód, tym lepiej. Jeśli przewód jest zbyt długi, powietrze z kuchni nie będzie w stanie wydostać się na zewnątrz, ponieważ wentylator musi wypchnąć całe powietrze z długiego kanału wentylacyjnego, co zmniejsza jego wydajność.
  1. Umieść w kuchni oczyszczacz powietrza HEPA i osuszacza powietrza

Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPAwychwytują nawet 99,7 procent cząstek stałych o wielkości powyżej 0,3 mikrona. Jeśli gotujesz na gazie lub cierpisz na astmę, lub inne dolegliwości sercowo-naczyniowe, poszukaj filtra HEPA, który jest zalecany w przypadku nadwrażliwości na środki chemiczne MCS i umieść go w miejscu gotowania, aby poprawić wentylację kuchni. Aby upewnić się, że zakupione urządzenie poradzi sobie z ilością powietrza w kuchni, oblicz jej powietrzę (należy pomnożyć długość przez szerokość) i porównaj wynik ze specyfikacjami producenta.

Innym zalecanym urządzeniem jest osuszacz powietrza dostępny na Castorama.pl, który upora się z nadmiarem wilgoci, która jest wytwarzana podczas gotowania. Przypominamy, że nadmiar wilgoci stanowi w kuchni doskonałe warunki do rozwoju mikrobów chorobotwórczych, takich jak grzyby, czy bakterie. 

  1. Otwórz w sprytny sposób okna

Może się to wydawać oczywistą metodą na odświeżenie powietrza, ale to sposób, w jaki to zrobisz, będzie miał największy wpływ na przepływ powietrza i wentylację kuchni. Najlepsze rezultaty uzyskasz, jeśli pozostawisz otwarte drzwi wewnętrzne, a następnie otworzysz okna, aby stworzyć przeciąg. W ten sposób sprawisz, że powietrze nie tylko przemieści się do wnętrza domu, ale także z niego szybko się wydostanie, wypychając tym samym zanieczyszczenia. Aby jeszcze skutecznej wentylować kuchnię za pomocą tej metody, warto dodać wentylator kolumnowy dostępny w https://www.castorama.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/wentylatory/wentylatory-kolumnowe.cat, który skieruje zanieczyszczone powietrze niewychwycone przez okap ze strefy gotowania, prosto do otwartego okna. 

Ostatecznie, świeże powietrze jest najlepszym sposobem na walkę ze złym przepływem powietrza i zanieczyszczeniami w każdej kuchni, więc unikaj pokusy zwykłego rozpylania odświeżaczy powietrza w celu maskowania zapachów. Produkty te w rzeczywistości podnoszą poziom zanieczyszczeń, nie usuwając ich przyczyny.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości