• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 118 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

75-latka z Gorzowa straciła oszczędności życia. Uwierzyła w fałszywą historię

8 listopada 2023, 10:34, Oprac.: Marcin Kluwak
75-letnia mieszkanka Gorzowa padła ofiarą oszustwa na policjanta. Kobieta uwierzyła w zmyśloną historię o śmiertelnym wypadku drogowym, którego sprawczynią miała być jej córka. Fałszywa policjantka zyskała jej zaufanie i wyłudziła od niej blisko 70 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 7 listopada. Kobieta otrzymała telefon od osoby podającej się za policjantkę. Ta poinformowała ją, że jej córka spowodowała wypadek, w którym zginęła osoba. Aby uniknąć więzienia, córka musiałaby zapłacić łapówkę. Kobieta, przerażona losem córki, zgodziła się na propozycję.

Kwotę 70 tysięcy złotych odebrał od niej mężczyzna, który również podszywał się pod policjanta. Seniorka dopiero po kilku godzinach zorientowała się, że została oszukana. Zgłosiła sprawę policji.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Zabezpieczyli ślady, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców.

Policja apeluje o ostrożność

Policjanci apelują do wszystkich o ostrożność w kontaktach z osobami podające się za funkcjonariuszy. Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Jeśli ktoś dzwoni do nas z taką propozycją, należy natychmiast rozłączyć się i zadzwonić na numer 112.

Jak ustrzec się przed oszustwem na policjanta?

  • Pamiętaj, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
  • Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie z taką propozycją, natychmiast rozłącz się i zadzwoń na numer 112.
  • Nie podawaj żadnych danych osobowych, nawet tych, które wydają się nieistotne.
  • Nie daj się zastraszyć.
  • Jeśli już padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłoś to na policję.

- Jest to kolejny przykład, że przestępcy używają wszystkich dostępnych metod na to, aby poprzez oszustwo dorobić się kosztem innych. Ich sposób działania jest przeważnie ten sam, głównie chodzi o wprowadzenie przyszłej ofiary ich działania w poczucie zagrożenia. Następnie wykorzystując element zaskoczenia i strachu przed utratą majątku życia, dają nadzieję na zapewnienie bezpieczeństwa, powołując się na Policję, co ma uwiarygodnić ich zamiary. Po wszystkim kontakt się urywa, a telefony, z których dzwonią są głuche - mówi Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości