• Dziś -2°/-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 79 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Gorzów będzie miał turystyczny tramwaj. Szykuje się powrót do przeszłości

18 października 2023, 12:02, Marcin Kluwak
zdjęcie poglądowe archiwum MZK Gorzów
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie przygotowuje się do obchodów 125-lecia tramwajów w Gorzowie, które zaplanowane są pod koniec lipca przyszłego roku. Z tej okazji, na tory wyjedzie specjalny turystyczny tramwaj Konstal 105, który został kupiony w Warszawie i jest właśnie przerabiany.

Gorzów będzie świętował 125-lecie tramwajów w poniedziałek 29 lipca 2024 roku. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie przygotowuje się już powoli do tego święta, bo w planach ma uruchomienie specjalnego turystycznego tramwaju. Będzie nim pojazd Konstal 105 Na, który Gorzów kupił za 15 tys. zł w Warszawie. MZK chce w ten sposób zabrać gorzowian w powrót do przeszłości, aby pokazać najmłodszym mieszkańcom, jak się kiedyś jeździło.

Tramwaje Konstal 105N i 105Na jeździły po Gorzowie od 1975 roku. Wówczas takich pojazdów było w naszym mieście około 60, obecnie są dwa, z czego jeden został przerobiony na "imprezowy tramwaj", a drugi służy jako "dawca" części.

Pojazd kupiony przez gorzowskie MZK jest obecnie przerabiany. Wszystko przez to, że w Gorzowie jest odwrotna biegunowość nić w Warszawie. Jak podaje Raport Kolejowy, w Gorzowie na sieci trakcyjnej biegun jest ujemny, natomiast w torowisku – dodatni. W innych miastach, w tym w Warszawie jest odwrotnie. Z tego powodu MZK musi przerobić dwubiegunowość, aby tramwaj mógł wyjechać na tory.

Po zakończeniu prac, które trwają już od kilku miesięcy, tramwaj firmy Konstal zostanie pomalowany na kolor czerwony, z kremowym pasem pośrodku. Tramwaj wyposażony w kasowniki czy siedzenia kubełkowe. Będzie to tramwaj turystyczny, który będzie kursował tylko w wybrane dni na trasie Wieprzyce – os. Piaski.

Wyremontowany tramwaj Konstal zgodnie z planem wyjedzie na tory 29 lipca 2024 roku. Przy okazji jubileuszu mieszkańcy będą mogli podziwiać także najstarszy gorzowski tramwaj „N-ke” wyprodukowaną w 1955 roku, która ma drewniane siedzenia. Szczegóły obchodów 125-lecia tramwajów w Gorzowie, póki co nie są znane.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości