• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mniej betonu, więcej zieleni w Gorzowie. Czas start!

14 września 2023, 17:24, Paulina Woźny
fot. Paulina Woźny
Władze Gorzowa zapowiedziały przełomowe zmiany w centrum Gorzowa. Główny cel? Zazielenienie deptaka przy ul. Sikorskiego. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 1,7 mln zł. Już widać pierwsze rozpoczęte prace.

W ubiegłym roku prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zapowiedział koniec betonozy w centrum miasta. - Mamy bardzo dobre informacje dla naszych mieszkańców. Odbetonujemy centrum miasta i zazielenimy tam, gdzie to możliwe fragmenty ul. Sikorskiego - podkreślał Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Zapowiedzi stały się faktem, bo miasto rozstrzygnęło niedawno przetarg na „zagospodarowanie zielenią centrum Gorzowa oraz wybranych przystanków komunikacji miejskiej”. Chodziło to, aby w 33 punktach w centrum miasta została ściągnięta nawierzchnia betonowa i została tam posadzona zieleń – miały to być nie tylko kwiaty, krzewy i trawy ozdobne, ale również drzewa. Do tego 8 przystanków komunikacji miejskiej miało zamienić się w zielone przystanki. 

Inwestycją zajmuje się konsorcjum firm Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecz i Zakład Projektowania i Usług Specjalistycznych Jerzy Połomski z Gorzowa. Inwestycja będzie kosztować  1 mln 728 tys. 671 zł. 

W połowie września przy Sikorskiego można dostrzec pierwsze prace. Z nawierzchni ściągany jest beton. Miejsca te są przygotowywane na nowe nasadzenia. Łącznie na Sikorskiego zostanie posadzonych 31 nowych drzew i 3600 innych roślin. Wśród drzew będą takie gatunki jak: głogi, grusze drobnoowocowe i kasztanowiec, krzewy - róża okrywowa, tawuła japońska, hortensja bukietowa, perowskia, krzewuszka, tawlina jarzębolistna, kalina koralowa, jałowiec, trawy - miskant chiński, proso rózgowate, trzcinnik, rozplenica japońska, ostnica cieniutka, trzęślica modra, byliny: szałwia omszona, rozchodnik okazały, werbena patagońska, cebule – czosnek ozdobny.

Wykonawca ma czas do 24 listopada 2023 roku na realizację projektu. Już niebawem będzie można zobaczyć efekty zazielenienia Gorzowa. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości