• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 4
Wiadomości

Jak skutecznie organizować codzienne zadania opieki nad osobami starszymi?

8 września 2023, 11:33, Artykuł partnera
Źródło: pexels.com
Opieka nad osobą starszą to niewątpliwie nie jest praca, jak każda inna. Dla początkujących opiekunek szczególnie uciążliwy może być fakt, że codzienna praca jest praktycznie całkowicie uzależniona od drugiej osoby – jej stanu zdrowia, przyzwyczajeń, potrzeb, a nierzadko również kaprysów. Czy zatem istnieje jakiś sposób na to, by skutecznie zorganizować codzienne zadania opieki nad osobą starszą? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Opieka osób starszych w Niemczech – przygotuj się do niej przed wyjazdem

Jeżeli chcesz, by organizacja codziennych zadań opieki nad seniorem była jak najlepsza, pomyśl o tym jeszcze zanim wyjedziesz do Niemiec. W tym celu warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania i wymagania. Chodzi tu przede wszystkim o następujące aspekty:

  • Znajdź ofertę adekwatną do Twoich kompetencji i doświadczenia – niektóre oferty mogą kusić ze względu na wysokie wynagrodzenie. Warto jednak pamiętać o tym, że najlepiej płatne zlecenia najczęściej dotyczą seniorów schorowanych, nierzadko unieruchomionych, którzy wymagają zaawansowanej, całodobowej opieki. Jeżeli masz dużo zajęć pobocznych (np. robisz kurs online lub uczysz się języka obcego), lepszym wyborem będzie opieka nad seniorem, który potrzebuje jedynie podstawowej pomocy w prowadzeniu domu.
  • Dokładnie sprawdź, jakie obowiązki są zapisane w umowie – umowa jest dokumentem, który określa Twoje obowiązki i prawa. Na jej podstawie możesz oszacować, czego będzie wymagała praca w opiece Niemcy, oraz ile mniej więcej czasu dziennie będziesz musiała poświęcać na pracę.

Praca dla opiekunek w Niemczech – zorganizuj plan dnia i znaj swoje prawa

Jak zorganizować codzienną opiekę nad seniorem, już będąc w jego domu? Opieka osób starszych w Niemczech zawsze powinna zacząć się od rozmowy z podopiecznym i jego bliskimi. Jeżeli już pierwszego dnia pozwolisz seniorowi, mówiąc kolokwialnie, wejść sobie na głowę, trudno będzie Ci później z tego wybrnąć. Dlatego już na starcie warto uzgodnić pewne zasady, dotyczące przede wszystkim godzin jedzenia posiłków, częstotliwości sprzątania czy robienia prania etc. Dobrze jest też od razu uwzględnić w ciągu dnia czas, w którym codziennie będziesz dostępna dla seniora – jest to czas, w którym powinnaś być otwarta na wspólne spędzanie czasu, rozmowy czy granie w gry.

Z drugiej strony, uzgodnij z podopiecznym i jego najbliższymi, w jakich godzinach codziennie możesz zająć się swoimi prawami. Pamiętaj, że praca dla opiekunek w Niemczech to nie służba i codziennie masz prawo do czasu wolnego (choć oczywiście zdrowie seniora jest najważniejsze). Warto zatem znać swoje prawa, które – jak już wspominaliśmy – powinna określać umowa.

Praca w opiece – Niemcy: wybierz Caring Personnel

Jeżeli interesuje Cię praca w opiece, pamiętaj, by nie podejmować się zatrudnienia na czarno. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie praca zorganizowana przez odpowiednią agencję, taką jak Caring Personnel. Na stronie caringpersonnel.pl znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert pracy. Stamtąd dowiesz się też, jakie są zalety pracy jako Opiekunka Seniora.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości