• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Na co zwrócić uwagę decydując się na przeprawy promowe

25 sierpnia 2023, 10:38, Artykuł partnera
Przeprawy promowe cieszą się popularnością na cały świecie — w wielu miejscach są jedną z szybszych metod przemieszczania się, kiedy morze czy inny zbiornik wodny stanowi przeszkodę w transporcie. Podróż promem może być elementem wielu tras na terenie Europy, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla zawodowych kierowców — warto dobrze zorganizować podróż i zwracać uwagę na pewne elementy, które mogą mieć znaczenie dla komfortu podróżnego.

Koszty przeprawy promowej

Jednym z głównych czynników determinujących wybór środka transportu są koszty — przeprawy promowe są z pewnością tańsze niż np. lot samolotem. Dla przykładu przejazd Eurotunelem pod Kanałem La Manche kosztuje o wiele więcej niż bilet na prom. Zwykle koszty przeprawy uzależnione są od typu, wagi i rozmiaru przejazdu, co dla kierowców prywatnych może nie ma dużego znaczenia, jednak jest to kluczowa kwestia dla przewoźników towarów. 

Jeszcze inna cena obowiązuje w przypadku przeprawy promowej osób, przykładowo na trasie z Polski do Szwecji. W przypadku standardowych cen na ogół jest taniej niż w przypadku lotu, chyba że komuś uda się kupić bilety lotnicze w promocyjnych cenach. Wtedy jednak nie będzie w stanie zabrać w podróż własnego samochodu. Najniższe ceny na krótkich trasach oferowane są podczas rejsów nocnych lub wczesno-porannych. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://promy24.com/

Warunki panujące na promie

Podczas rezerwacji biletów warto sprawdzić, jakie warunki panują na promie. W przypadku niedalekich tras raczej nie można liczyć na luksusy, jednak jeśli przeprawa trwa kilkanaście godzin, to na promie można skorzystać z kajuty (u niektórych przewoźników taka opcja jest obowiązkowa w przypadku nocnych rejsów). Tańsza będzie kajuta bez okna lub z rozkładanym fotelem zamiast łóżka. Zawodowi kierowcy w tym czasie mają prawo do odpoczynku, dzięki czemu nie muszą wliczać przeprawy promowej w czas pracy. 

U niektórych przewoźników w cenie biletu może zostać wliczony obiad na pokładzie czy możliwość korzystania z WiFi pokładowego — można wybrać typ przeprawy oraz udogodnienia podczas jej trwania. Na wybranej trasie pływać może kilku przewoźników, oferujących zróżnicowany standard usług, a do tego konkurujących między sobą cenami.

Gdzie kupić bilety na prom?

Osoby planujące podróż promem powinny odpowiednio wcześniej kupić bilety, szczególnie w okresie wakacyjnym oraz na popularnych trasach, które obsługuje niewielu przewoźników. Czasem warto zrobić to nawet na kilka miesięcy przed podróżą. Bilety można kupić przez Internet, w biurach podróży lub u przedstawicieli przewoźników. 

Nieco ryzykowne może być kupowanie biletu na prom w porcie, bezpośrednio przed wypłynięciem — jest taka możliwość, jednak w tej formie bilety można kupić na ogół dopiero na kolejne dni, co w przypadku wielu osób może całkowicie pokrzyżować wakacyjne plany. Najkorzystniejsze jest kupowanie biletów online, przez co można ograniczyć formalności do minimum, a do tego sprawdzać na bieżąco dostępność miejsc. Jeśli korzysta się z usług pośrednika, to zwykle dolicza on marżę dla siebie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości