• Jakość powietrza (CAQI): 21

Trzeci medal Nikoli Horowskiej z ALKS AJP Gorzów na Uniwersjadzie!

6 sierpnia 2023, 13:27, Dawid Lis
Źródło: Eurosport Extra
Po dwóch złotych krążkach Nikola Horowska dokłada srebro w sztafecie 4x100 metrów na 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. Łukasz Żok kończy bez medalu.

W sobotnich eliminacjach biegu 4x100 metrów kobiet nasza reprezentacja wystartowała w składzie Weronika Bartnowska, Monika Romaszko, Paulina Paluch i Marlena Granaszewska. Polki zwyciężyły z czasem 44.07 sekundy i bez problemów awansowały do finału.

W niedzielnym finale doszło do jednej zmiany w kadrze biało-czerwonych. Weronikę Bartnowską zastąpiła Nikola Horowska. Tym samym walkę o medal rozpoczęła Granaszewska, później biegły Romaszko i Paluch, a kończyła wszystko Horowska.

Zawodniczka gorzowskiego ALKS AJP miała jednak już sporą stratę do Chinki i ostatecznie musiała gonić rywalki, a to pozwoliło na wywalczenie srebrnego medalu. Polska sztafeta ukończyła bieg w czasie 44.20 sekundy. Złoto zdobyły gospodynie (43.70 sek.), a brąz wywalczyły zawodniczki RPA (44.36 sek.).

To trzeci medal Nikoli Horowskiej podczas 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. 22-latka wcześniej wygrała konkurs skoku w dal oraz bieg na 200 metrów.

Chwilę później w finale sztafety 4x100 metrów oglądaliśmy rywalizację mężczyzn. Biało-czerwoni dzień wcześniej w eliminacjach biegli w zestawieniu Łukasz Żak, Adrian Łukomski, Patryk Wykrota i Mateusz Siuda i zwyciężyli w czasie 38.74 sekundy.

W składzie polskiej sztafety na finał znalazł się Łukasz Żok. Zawodnik ALKS AJP Gorzów zastąpił Łukomskiego. W medalowym wyścigu nie było jednak łatwo. Od początku bardzo mocno biegli zawodnicy kilku sztafet. Polacy ambitnie gonili do samego końca, ale wystarczyło to tylko do szóstego miejsca. Po fenomenalnej końcówce zwyciężyli Chińczycy, którzy uzyskali taki sam czas jak reprezentanci Tajlandii, którzy stracili całą przewagę na ostatniej zmianie. Podium uzupełnili zawodnicy RPA. Tym samym z Chengdu Łukasz Żok wróci do Polski bez medalu.