• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Moje pokolenie potrzebuje równowagi

22 czerwca 2023, 13:37
Bezpieczeństwo Polski jest zagrożone. Nie tylko związane z konfliktem u naszej granicy, ale przede wszystkim z możliwością rozwoju gospodarki. Atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy pozwalają podejmować decyzje o założeniu rodziny, a co za tym idzie w sposób strategiczny przesądzają o naszym miejscu w Europie i na świecie.

Uprawiana przez ostatnie 30 lat polityka niestety zbankrutowała. Dziś ani doskonałe wykształcenie, ani znajomość języków, ani zaangażowanie czy chęć do pracy nie określają naszych możliwości rozwoju i kariery. Wpływ na to ma wiele dodatkowych czynników takich jak pandemia, inflacja czy nierówności związane z płcią. Kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej. Jest to wygenerowany przez ostatnie 30 lat standard, z którym ja się nie godzę.

Polityka „zmień pracę i weź kredyt” - cytując klasyka - niestety również zbankrutowała. Bez stymulacji państwa trudno oczekiwać rozwoju w modelu skokowym, a ten powolny grawitacyjny skazany jest na porażkę względem reszty świata, która rażąco wspiera konkurencję na globalnym rynku.

Polacy czują się cokolwiek zagubieni w gąszczu decyzji politycznych i trudno im podjąć decyzję, którą opcję popierać, z którą związać swój los.

Polska 2050 to formacja, która nie jest uwikłana w dotychczasowy trzydziestoletni spór. Interesuje nas, co będzie, a nie co było - oto zasadnicza różnica pomiędzy nami a obozami politycznymi walczącymi z sobą od 30 lat.

Demokratyczny porządek prawny to podstawa funkcjonowania wszelkich rozwiązań.

Obecnie rządząca ekipa zakwestionowała jego nadrzędność względem własnych oczekiwań. To rzecz bez precedensu w historii współczesnej Rzeczpospolitej. 
Nie godzimy się na podważanie praworządności, na umniejszanie prawom obywatelskim.

Tyle tytułem wstępu. A co jest istotą? 

To bez wątpienia rozwój lokalnych społeczności. Polska musi przestać udawać, że mniejsze miasta są w „dawcami” dla dużych ośrodków. Konieczne są działania systemowe powstrzymujące degradację mniejszych miast. Dlaczego to takie ważne? To w średnich miastach życie ma sens, smak i tempo, które nie zmusza do 16 godzin w dyspozycji pracodawcy, aby związać koniec z końcem. 

Moje pokolenie oczekuje nowych rozwiązań

Mamy potrzebę realizowania swoich pasji, chcemy spędzać czas z dziećmi, rodziną. Nie chcemy poświęcać się jedynie pracy, nie ona ma być głównym napędem i drogą do realizacji swojego życia. Pragniemy równowagi - ekologicznej, gospodarczej, równowagi pomiędzy pracą a rodziną. Równowagi pomiędzy wysiłkiem a odpoczynkiem. To równowaga jest konieczna, aby dobrze funkcjonować i taką ofertę wypracujemy dla Gorzowa.

Patryk Broszko - Radny Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości