• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Branżowy portal: "Ten samorząd śpi na forsie". Ile lubuskie wydaje na loty?

11 czerwca 2023, 15:13, Marcin Kluwak
Archiwum/Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost
Suchej nitki na zarządzie województwa lubuskiego nie zostawia znany, branżowy portal fly4free. Województwo, które wciąż nie może poradzić sobie z obsługą podstawowych połączeń kolejowych w regionie, po raz kolejny ogromne pieniądze przekazuje na funkcjonowanie jednego z najgorszych lotnisk w kraju

"Ten samorząd śpi na forsie. Najpierw dali LOT miliony za nowe trasy, teraz wpłacą fortunę biurom podróży" - tak zatytułował artykuł o dotacji, która przekazuje zarząd województwa lubuskiego na loty komercyjnym biurom podróży. Portal fly4free wylicza, ile mieszkańcy naszego województwa dołożą do wakacyjnych lotów z Zielonej Góry np. do Turcji. 

Kilka tygodni temu, zarząd województwa lubuskiego rozstrzygnął przetarg na uruchomienie lotów do Krakowa, Gdańska i Zadaru. LOT otrzyma za to 6,3 miliona złotych!

Teraz docierają do nas informacje o kolejnych przetargach i setkach tysięcy przekazanych tylko na to, aby zaktywizować podzielonogórski port lotniczy. Jak informuje serwis fly4free pierwszym beneficjentem środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego jest biuro podróży Coraz Travel, które w zamian za 37 rotacji na trasie z Babimostu do tureckiej Antalyi otrzyma 455,1 tys. zł brutto. A to oznacza, że każdy do każdego lotu województwo (czyli mieszkańcy) dołożą 6150 zł brutto.


Pieniądze z lubuskiego otrzyma też biuro podróży TUI, które przewozić ma pasażerów także do Antalyi. W tym przypadku biuro podróży otrzyma niecałe 300 tysięcy złotych brutto, co oznacza, że jeden lot kosztować będzie nas wszystkich 11,5 tysiąc złotych.

Obaj touroperatorzy, którzy zawiozą Lubuszan na wakacje w Turcji, wygrali przetarg na... promocję regionu. Czekamy więc na pierwszych klientów, którzy z Turcji polecą na wakacje do województwa lubuskiego. 

Zielona Góra Babimost na szarym końcu. Gorszy tylko Radom

W maju z usług lotniska Zielona Góra-Babimost skorzystało 3442 pasażerów. W sumie od początku roku zielonogórski port odprawił 15 986 pasażerów.

Według danych z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2022 roku porta Lotniczy Zielona Góra Babimost znalazł się na samym końcu zestawienia polskich lotnisk. W ubiegłym roku w Babimoście obsłużono 41 543 pasażerów, co daje średnio 114 pasażerów dziennie

Dla porównania, na najbliższym lotnisku - czyli na poznańskiej Ławicy, w analogicznym okresie ubiegłego roku odprawiono ponad 2 miliony 243 tysiące pasażerów, co daje średnio dziennie 6145 pasażerów dziennie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości