• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Kosmetyki dla maluchów, czyli niezbędnik młodej mamy

24 maja 2023, 17:03, Artykuł partnera
Macierzyństwo to piękny czas, aczkolwiek u wielu młodych mam często pojawiają się wątpliwości, czy podołają nowym obowiązkom oraz czy w odpowiedni sposób zatroszczą się o swojego maluszka. Mowa tutaj przede wszystkim o stosowaniu odpowiednich kosmetyków i preparatów, dzięki którym skóra dziecka będzie pozbawiona symptomów reakcji alergicznych, odparzeń, otarć, czyli wypielęgnowana i zdrowa. Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w niemowlęcej kosmetyczce?

Kosmetyki do niedojrzałej skóry noworodków

Do dziecięcej wyprawki trzeba podejść niezwykle poważnie. Brak odpowiednich środków do pielęgnacji delikatnej skóry i codziennej troski o nią może przyczyniać się do rozwoju chorób czy zaburzeń w obrębie naskórka i skóry właściwej, dolegliwości bólowych, a tym samym obaw przed dotykiem i trudnościami w sensorycznym poznawaniu świata przez dziecko.

Przewijanie niemowlaka

Jakich akcesoriów i preparatów nie może zabraknąć podczas przewijania dziecka? Z pewnością będą to mokre chusteczki, jednak należy się upewnić, że nie posiadają sztucznych substancji wywołujących podrażnienia i reakcji uczuleniowych. Im prostszy ich skład nawilżający, tym lepiej.

W trakcie przewijania będziesz potrzebować również pudru lub zasypki, która osuszy okolice fałdek skóry. Niezbędne okażą się również kremy natłuszczające i te stosowane na okolice pupy, by nie doszło do odparzeń z powodu noszonej przez dziecko pieluszki. Możesz sięgnąć np. po linię Linoeparol przeznaczoną dla najmłodszych. Produkty te zabezpieczają skórę przed wilgocią, która często jest powodem podrażnień w sferze okołopieluszkowej u noworodków.

Mycie niemowlęcej twarzy — co można stosować?

Codzienne trzeba zadbać także o dziecięcą twarzyczkę, do czego możesz zastosować nawilżany wodą wacik lub ewentualnie sól fizjologiczną, która posłuży Ci do oczyszczenia nosa i uszu u niemowlęcia. Najczęściej jednak korzysta się z niej tylko w razie pojawiania się u dziecka trudnego do usunięcia kataru.

Pamiętaj także o dziąsłach — dopóki u noworodka nie przebijają się jego pierwsze mleczaki, wystarczy przecierać je gazikiem zamoczonym wcześniej w przegotowanej wodzie, bez jakichkolwiek dodatkowych środków higienicznych.

Kosmetyki dla noworodka w trakcie i po kąpieli

Delikatna dziecięca skóra nie potrzebuje codziennej kąpieli. Jest jednak skłonna do podrażnień, alergii, łuszczenia się, dlatego w jej pielęgnacji można stosować odpowiednie emulsje, które wygładzają skórę, chronią ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, zmiękczają ją, regenerują i optymalnie natłuszczają. Niektóre mamy sięgają po tego typu produkty także po kąpieli, gdy osuszą ciało dziecka, a ono wciąż potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia. Linia kosmetyków Atoperal to Niezbędnik Młodej Mamy sprawdzający się przy pielęgnacji delikatnej skóry malucha.

Jak zadbać o kikut pępowinowy u niemowlaka?

Troszcząc się o najmłodszego członka swojej rodziny, należy pamiętać także o produktach przeznaczonych do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Najważniejsze, by pielęgnować go w sposób umożliwiający odkażenie, ale bez powodowania podrażnień czy szczypania. Kikut musi być suchy, dlatego najlepiej do jego pielęgnacji zastosować spraye antyseptyczne, które odkażają i szybko się ulatniają z powierzchni skóry. Należy jednak się upewnić, że konkretny produkt przeznaczony jest właśnie dla niemowląt. Zdecydowanie odpadają zatem preparaty zawierające alkohol etylowy.

Dodatkowe wskazówki przy wyborze kosmetyków dla noworodków

Podsumowując, wśród produktów dedykowanych pielęgnacji skóry noworodków powinny znaleźć się maści o właściwościach ochronnych i emulsje nawilżająco-łagodzące, a także preparaty działające antyseptycznie i odkażająco.

Przy ich wyborze pamiętaj o tym, by decydować się wyłącznie na kosmetyki z jednej linii, od jednego producenta, gdyż najczęściej ich skład działa uzupełniająco i nie zawiera substancji, które aplikowane w krótkim czasie jedna po drugiej mogłyby powodować reakcje uczuleniowe.

Poza tym zwróć uwagę na informację na opakowaniu, by kosmetyki zawierały jak najbardziej naturalny skład, z wykorzystaniem substancji pochodzenia roślinnego, dedykowane specjalnym potrzebom delikatnej, wrażliwej, niedojrzałej, podatnej na podrażnienia skórze.

ATC/13242/05/23

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości