• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Duża Berta a może Grażyna? Ta turbina produkuje prąd i ciepło dla szpitala w Gorzowie

9 marca 2023, 12:15, Marcin Kluwak
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
W szpitalu w Gorzowie została wybudowana nowoczesna turbina gazowa, która produkuje prąd i ciepło dla lecznicy. Mieszkańcy Gorzowa w ostatnich miesiącach zgłaszali propozycje imion dla instalacji. Wśród propozycji znalazła się Duża Berta, Grażyna czy też Hermiona. Ostateczny wybór poznamy we wrześniu podczas 10-lecia Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie została wybudowana nowoczesna turbina gazowa. - Jesteśmy prawdopodobnie jedynym szpitalem w Polsce, który produkuje prąd na własne potrzeby - mówi Piotr Michałowski, główny inżynier Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Ekorewolucja w szpitalu w Gorzowie

Inwestycja polegała na zainwestowaniu prawie 6 mln zł w nowoczesny silnik gazowy z generatorem prądu i kotłem parowym. Instalacja wytwarza prąd z gazu, a powstającą w tym procesie parę szpital wykorzystuje do ogrzewania budynków. To nie koniec technologicznej układanki, ponieważ para ogrzewająca lecznicą zimą, latem będzie zamieniana na wodę lodową, która z kolei posłuży do klimatyzowania pomieszczeń. Ta część inwestycji, polegająca na montażu specjalnych chillerów (urządzeń produkujących chłód z energii cieplnej), właśnie dobiega końca. - Pierwszym obiektem klimatyzowanym wodą lodową będzie nasz ośrodek radioterapii - mówi Michałowski.

Nowoczesna kotłownia pracuje już dziewięć miesięcy i zabezpiecza szpital przed rosnącymi drastycznie kosztami energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest fakt, że nowoczesna instalacja pozwala też ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Szpital planuje w przyszłości instalację fotowoltaicznej z magazynem energii.

Gruba Berta, a może Grażyna? Turbina gazowa czeka na imię

Inżynierowie i zarząd szpitala będą musieli wybrać nazwę dla turbiny gazowej. Na apel w mediach społecznościowych pojawiło się kilkanaście pomysłów, w tym: Duża Berta, Grażyna, Hermiona, Iskierka, Jupiter czy Gorzowianka.

We wrześniu poznamy imię, które zostało ostatecznie wybrane, a okazją do tego będzie świętowanie 10-lecia przekształcenia szpitala w spółkę. Autorka lub autor zwycięskiej propozycji zostanie oficjalnie „chrzestnym” turbiny, a tabliczka z nazwą znajdzie się w kotłowni.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości