• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Jak wybrać właściwą ścieżkę kariery: poradnik dla młodych ludzi

27 lutego 2023, 14:39
Osoby, które stoją u progu dorosłego życia, bardzo często zastanawiają się, jak podejść do planowania wyboru ścieżki swojej kariery w przyszłości. Prawda jest taka, że tylko nieliczne osoby wiedzą od najmłodszych lat, czym chcą zajmować się w życiu i obstają przy tej decyzji. Jedno jest pewne – planowanie kariery to trudna i wyboista droga, która wymaga odpowiedniego podejścia, sprawia jednak, że szybciej możemy osiągnąć zawodowy i finansowy sukces.

Dlaczego planowanie ścieżki kariery zawodowej jest tak trudne, a jednocześnie tak istotne?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że piramida potrzeb człowieka zawiera potrzebę samorealizacji. Doskonale wpisuje się w nią rozwój zawodowy człowieka. Pomimo tego że potrzeba ta nie zajmuje szczytowego miejsca w hierarchii ludzkich potrzeb, to jednak ma znaczący wpływ na satysfakcję z życia i samopoczucie. Stabilizacja zawodowa, która jest celem planowania ścieżki kariery, zaspokaja także ludzkie potrzeby uznania i przynależności.

W procesie planowania ścieżki kariery zawodowej spontaniczność zdecydowanie nie jest wskazana. Z racji tego, że ścieżka zawodowa wywiera ogromny wpływ na ludzkie życie, decyzja o jej wyborze nie może być podjęta w kilka minut.

Planowanie ścieżki kariery zawodowej – jak się za to zabrać?

Wiedząc już, że planowanie ścieżki kariery to proces, warto określić, z jakich etapów się on składa. Osoby, które wciąż poszukują dla siebie planu na przyszłość, powinny zainteresować się przede wszystkim:

  • - określeniem swoich mocnych stron – przed rozpoczęciem planowania ścieżki przyszłej kariery zawodowej warto zastanowić się, w czym jest się naprawdę dobrym, co lubi się robić, a także – czym wyróżnia się na tle innych. Idealną sytuacją jest znalezienie pracy związanej ściśle z zainteresowaniami i hobby. Chyba każdy zna to słynne powiedzenie: "rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu". Ciężko się z nim nie zgodzić. Przykładowo – dla osób, który od dzieciństwa pasjonują się komputerami, naturalną ścieżką kariery będzie praca w charakterze informatyka lub programisty. Nie tylko zapewni wynagrodzenie na odpowiednim poziomie, ale także przyniesie satysfakcję,

  • - określeniem swoich słabych stron – nie ma co ukrywać – każdy człowiek ma jakieś wady. Także i je trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej przyszłej ścieżki kariery. Przykładowo– dla osób, którym mnóstwo trudności sprawia kontakt z innymi ludźmi, praca z klientem nie będzie najlepszym rozwiązaniem,

  • - dopasowania swoich umiejętności do możliwych wariantów kariery – to czas, aby ponownie zastanowić się nad tym, co się lubi i potrafi, biorąc pod uwagę możliwości zawodowe. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ograniczenia są znacznie mniejsze, a to ze względu na to, że osoba zainteresowana określoną ścieżką kariery zawodowej, zawsze może dokształcić się wedle własnych potrzeb i możliwości, aby podążać drogą, która będzie ją satysfakcjonować,

  • - umiejętnością podejmowania trafnych decyzji – w procesie planowania swojej ścieżki kariery zawodowej warto postawić na zdrowy egoizm, stawiając siebie na pierwszym planie podczas podejmowania decyzji.

Jak rozeznać się w rynku pracy?

Rozpoznanie rynku pracy jest bardzo istotne, jeśli chodzi o proces planowania kariery. Poznanie własnych mocnych i słabych stron to jedno, drugie zaś – eksploracja rynku pracy. Osoby, które chcą w odpowiedzialny sposób planować swoją przyszłą karierę zawodową, powinny:

  • - zbierać informacje o rynku pracy,

  • - badać poszczególne profile zawodowe,

  • - zainteresować się danymi dotyczącymi określonych ścieżek karier zawodowych,

  • - brać udział w targach pracy.

Bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o badania rynku pracy, zapewnia internet. Osoby zainteresowane planowaniem swojej kariery zawodowej, mogą badać rynek pracy w swojej okolicy, przeglądając oferty pracy m.in. na tej podstronie serwisu GoWork - w tym przypadku będzie to dobry wybór właśnie dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki temu na własne oczy można przekonać się, na jakie zawody obecnie panuje największe zapotrzebowanie na rynku pracy, a także – jakie wymagania musi spełniać kandydat chętny do zatrudnienia na danym stanowisku. W ten sposób można odpowiedzialnie podejść do planowania swojej kariery zawodowej, biorąc pod uwagę nie tylko swoje mocne strony i zainteresowania, ale także ewentualne potrzeby poszerzenia kompetencji zawodowych.

Praca spotkanie biurowe

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości