Wiadomości

Jak wybrać właściwą ścieżkę kariery: poradnik dla młodych ludzi

27 lutego 2023, 14:39
Osoby, które stoją u progu dorosłego życia, bardzo często zastanawiają się, jak podejść do planowania wyboru ścieżki swojej kariery w przyszłości. Prawda jest taka, że tylko nieliczne osoby wiedzą od najmłodszych lat, czym chcą zajmować się w życiu i obstają przy tej decyzji. Jedno jest pewne – planowanie kariery to trudna i wyboista droga, która wymaga odpowiedniego podejścia, sprawia jednak, że szybciej możemy osiągnąć zawodowy i finansowy sukces.

Dlaczego planowanie ścieżki kariery zawodowej jest tak trudne, a jednocześnie tak istotne?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że piramida potrzeb człowieka zawiera potrzebę samorealizacji. Doskonale wpisuje się w nią rozwój zawodowy człowieka. Pomimo tego że potrzeba ta nie zajmuje szczytowego miejsca w hierarchii ludzkich potrzeb, to jednak ma znaczący wpływ na satysfakcję z życia i samopoczucie. Stabilizacja zawodowa, która jest celem planowania ścieżki kariery, zaspokaja także ludzkie potrzeby uznania i przynależności.

W procesie planowania ścieżki kariery zawodowej spontaniczność zdecydowanie nie jest wskazana. Z racji tego, że ścieżka zawodowa wywiera ogromny wpływ na ludzkie życie, decyzja o jej wyborze nie może być podjęta w kilka minut.

Planowanie ścieżki kariery zawodowej – jak się za to zabrać?

Wiedząc już, że planowanie ścieżki kariery to proces, warto określić, z jakich etapów się on składa. Osoby, które wciąż poszukują dla siebie planu na przyszłość, powinny zainteresować się przede wszystkim:

  • - określeniem swoich mocnych stron – przed rozpoczęciem planowania ścieżki przyszłej kariery zawodowej warto zastanowić się, w czym jest się naprawdę dobrym, co lubi się robić, a także – czym wyróżnia się na tle innych. Idealną sytuacją jest znalezienie pracy związanej ściśle z zainteresowaniami i hobby. Chyba każdy zna to słynne powiedzenie: "rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu". Ciężko się z nim nie zgodzić. Przykładowo – dla osób, który od dzieciństwa pasjonują się komputerami, naturalną ścieżką kariery będzie praca w charakterze informatyka lub programisty. Nie tylko zapewni wynagrodzenie na odpowiednim poziomie, ale także przyniesie satysfakcję,

  • - określeniem swoich słabych stron – nie ma co ukrywać – każdy człowiek ma jakieś wady. Także i je trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej przyszłej ścieżki kariery. Przykładowo– dla osób, którym mnóstwo trudności sprawia kontakt z innymi ludźmi, praca z klientem nie będzie najlepszym rozwiązaniem,

  • - dopasowania swoich umiejętności do możliwych wariantów kariery – to czas, aby ponownie zastanowić się nad tym, co się lubi i potrafi, biorąc pod uwagę możliwości zawodowe. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ograniczenia są znacznie mniejsze, a to ze względu na to, że osoba zainteresowana określoną ścieżką kariery zawodowej, zawsze może dokształcić się wedle własnych potrzeb i możliwości, aby podążać drogą, która będzie ją satysfakcjonować,

  • - umiejętnością podejmowania trafnych decyzji – w procesie planowania swojej ścieżki kariery zawodowej warto postawić na zdrowy egoizm, stawiając siebie na pierwszym planie podczas podejmowania decyzji.

Jak rozeznać się w rynku pracy?

Rozpoznanie rynku pracy jest bardzo istotne, jeśli chodzi o proces planowania kariery. Poznanie własnych mocnych i słabych stron to jedno, drugie zaś – eksploracja rynku pracy. Osoby, które chcą w odpowiedzialny sposób planować swoją przyszłą karierę zawodową, powinny:

  • - zbierać informacje o rynku pracy,

  • - badać poszczególne profile zawodowe,

  • - zainteresować się danymi dotyczącymi określonych ścieżek karier zawodowych,

  • - brać udział w targach pracy.

Bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o badania rynku pracy, zapewnia internet. Osoby zainteresowane planowaniem swojej kariery zawodowej, mogą badać rynek pracy w swojej okolicy, przeglądając oferty pracy m.in. na tej podstronie serwisu GoWork - w tym przypadku będzie to dobry wybór właśnie dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki temu na własne oczy można przekonać się, na jakie zawody obecnie panuje największe zapotrzebowanie na rynku pracy, a także – jakie wymagania musi spełniać kandydat chętny do zatrudnienia na danym stanowisku. W ten sposób można odpowiedzialnie podejść do planowania swojej kariery zawodowej, biorąc pod uwagę nie tylko swoje mocne strony i zainteresowania, ale także ewentualne potrzeby poszerzenia kompetencji zawodowych.

Praca spotkanie biurowe

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości