• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Manifestacja na Starym Rynku w Gorzowie

20 lutego 2023, 09:43, ak
fot. archiwum
W piątek 24 lutego na Starym Rynku w Gorzowie odbędzie się manifestacja pod hasłem „Solidarni z walczącą Ukrainą” w rocznicę od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Mieszkańcy Gorzowa oraz obywatele Ukrainy, którzy osiedlili się w naszym mieście chcą pokazać swoje wsparcie dla wciąż walczących w Ukrainie.

W piątek 24 lutego minie dokładnie rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Rok temu mieszkańcy Gorzowa pokazali, że mają wielkie serca i ruszyli z masową pomocą obywatelom Ukrainy, którzy uciekając przed wojną schronili się w naszym mieście. Gorzowianie chętnie zbierali również dary, które były następnie transportowane za granicę. Nie brakowało również wspólnych manifestacji, które pokazywały, że mieszkańcy Gorzowa solidaryzują się z obywatelami Ukrainy.

Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Gorzów solidarny z walczącą Ukrainą

Dlatego też w rocznicę wybuchu wojny grupa mieszkańców Gorzowa i Ukraińców postanowiła zorganizować manifestację. W piątek 24 lutego o godz. 17 na Starym Rynku odbędzie się zgromadzenie pod hasłem „Solidarni z walczącą Ukrainą”.

- Zawsze będziemy sercem za wolną i europejską Ukrainą. Rosyjska agresja przeistoczyła się w wyniszczającą wojnę, skierowaną w bezbronną ludność cywilną. Symbolem zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie jest miasto Bucza. Po roku trwania agresji można powiedzieć, że Ukraińcy, wspierani międzynarodową pomocą, zdają egzamin celująco. Oczekujemy zwycięstwa Ukrainy, bo wolna i suwerenna Ukraina to jest niezwykle istotny element naszego bezpieczeństwa strategicznego. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich mieszkańców Gorzowa i żyjących wśród nas obywateli Ukrainy, abyśmy wspólnie zamanifestowali naszą jedność i solidarność z cierpiącym narodem – podkreślają organizatorzy manifestacji.

Ilu obywateli Ukrainy mieszka w Gorzowie i powiecie gorzowskim?

W 2019 roku szacowało się, że w Gorzowie i powiecie gorzowskim mieszka ponad 20 tys. obywateli Ukrainy. W ciągu ostatnich 4 lat ta liczba mogła się zwiększyć nawet o 10 tys. osób. Wpływ na to miał m.in. wybuch wojny w Ukrainie. Do Gorzowa trafiło kilka tysięcy uchodźców, z czego część z nich postanowiła zostać na stałe w naszym mieście. Około 2,5 tys. obywateli Ukrainy złożyło wniosek w Urzędzie Miasta Gorzowa o nadanie numer PESEL. Ponadto z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w 2022 roku w Gorzowie urodziło się 148 dzieci Ukraińców.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości