• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Będzie kolejne podejście do przebudowy deptaka na Hawelańskiej

9 lutego 2023, 15:00, red
fot. archiwum
Władze Gorzowa nie rezygnują z przebudowy deptaka przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Po tym jak wybrany wykonawca wycofał się z inwestycji, jeszcze w lutym ma zostać ogłoszony kolejny przetarg na prace budowlane w centrum Gorzowa.

W styczniu 2023 roku miała zostać podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę deptaka przy ul. Hawelańskiej wraz ul. Hawelańską i Wełniany Rynek w Gorzowie. Natomiast pierwsze prace miały ruszyć w lutym, a cała inwestycja miała zostać zrealizowana w ciągu 11 miesięcy. Jednak wybrany wykonawca niespodziewanie się wycofał. Powód? Problemy z uzyskaniem zabezpieczenia. Dlatego też spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie musiała ostatecznie unieważnić przetarg.

Jak się okazuje, władze Gorzowa nie rezygnują z przebudowy deptaka przy ul. Hawelańskiej i chcą, aby nowy przetarg został ogłoszony jeszcze w I kwartale 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosi przetarg jeszcze w lutym. Szacunkowy koszt inwestycji to 5 mln 36 tys. 781,71 zł

Rewolucja w centrum Gorzowa. Prace będą podzielone na etapy

Jeżeli uda się wybrać wykonawcę i podpisać umowę, wówczas prace w centrum Gorzowa zostaną podzielone na etapy. W ramach etapu nr I zostanie przebudowany deptak przy ul. Hawelańskiej od ul. Sikorskiego do ul. Wełniany Rynek. Roboty będą tak prowadzone, żeby przez cały czas zachować ruch pieszych na deptaku, w tym dojście do budynków mieszkalnych i lokali usługowych.

Z kolei etap nr 2 obejmie przebudowę ul. Wełniany Rynek od ul. Sikorskiego do ul. Hawelańskiej przy Studni Czarownic. W tym przypadku zamknięty zostanie wjazd dla samochodów w ul. Wełniany Rynek. Zachowany zostanie natomiast ruch pieszych – dlatego chodniki realizowane będą w podetapach.  Na odcinku ul. Hawelańskiej od Jagiełły do Studni Czarownic wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy, w celu zapewnienia np. dojazdu dla zaopatrzenia czy mieszkańców.

Przebudowa deptaka na Hawelańskiej w Gorzowie. Co zostanie zrobione?

Inwestycja obejmie przede wszystkim wymianę nawierzchni. Ulica Hawelańska i Wełniany Rynek mają służyć przede wszystkim pieszym, zlikwidowane zostaną przeszkody architektoniczne, nie będzie tam np. wyniesionych krawężników, a praktycznie cały obszar nowej drogi będzie miał jedną powierzchnię, bez progów czy zbędnych nierówności.  

Ponadto zaplanowano nasadzenia łącznie aż 28 drzew, natomiast bezpośrednio pod drzewami na deptaku zostaną ustawione ławki - łącznie 13 sztuk i będą przebiegały przez środek deptaka. Ponadto pojawią się nowe klomby, a na nich nowe krzewy i byliny.

Prace obejmą również przebudowę istniejącego odwodnienia, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego czy zjazdów. Ponadto zostaną ustawione śmietniki, stojaki rowerowe i słupki blokujące wjazd pojazdów – będą to wysuwane słupki blokujące wjazd od strony Studni Czarownic, natomiast od strony deptaka przy ul. Sikorskiego zostanie zamontowana specjalna barierka uniemożliwiająca wjazd.

Nowością będzie również to, że wydzielona jezdnia znajdzie się jedynie na początkowym odcinku ul. Wełniany Rynek (ok. 30 m od strony ul. Sikorskiego) i będzie miała kolor grafitowy, natomiast na pozostałych odcinkach ruch samochodowy odbywać się będzie w obszarze ciągów pieszo-jezdnych, bez wydzielania jej kolorystycznie i wysokościowo.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości