• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/5°
  • Pojutrze /5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Poznaj praktyczne wskazówki na poremontowe porządki

28 grudnia 2022, 19:27, partn, 31
Podczas remontu, zwłaszcza kapitalnego, cieszymy się na myśl o zamieszkaniu w gruntownie odnowionym domu. Radość tę zwykle jednak zakłóca myśl o czekającym nas sprzątaniu po zakończeniu prac remontowych. Często nastręcza on sporo kłopotów i niemałego nakładu pracy. Co można zrobić, aby przebrnąć przez ten etap w miarę bezboleśnie?

Sprzątanie planujemy przed remontem

To nie pomyłka. Przygotowanie do prac porządkowych rozpoczynamy jeszcze zanim zacznie się remont. Jest to niezbędne, aby po zakończeniu remontu nie dokładać sobie obowiązków. W tym celu wydzielamy jedno z pomieszczeń, w którym prace można odłożyć w czasie lub ich zakres będzie najmniejszy. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wykorzystać np. garaż. Do tego pomieszczenia przenosimy meble i urządzenia domowe, zwinięte dywany, zamykamy drzwi i staramy się korzystać z tego pomieszczenia jak najrzadziej. Ciągi komunikacyjne zabezpieczamy wycieraczkami, tekturą falistą i folią, aby uniknąć większych zabrudzeń. Okna oklejamy folią i taśmą malarską, jeżeli nie będą wymieniane. W podobny sposób zabezpieczamy przed zabrudzeniem szyby w drzwiach.

Pod koniec remontu podejmujemy decyzję, czy sprzątanie powierzymy firmie specjalistycznej, czy doprowadzimy dom do porządku samodzielnie. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim zakres prac remontowych. Jeżeli obejmował on przebudowę, w tym wyburzanie ścian działowych i/lub stawianie nowych, wymianę okien, itp., nie obejdzie się bez wywożenia gruzu i usuwania jego resztek. Do tego potrzebny będzie sprzęt nieco inny niż ten, którego używamy do codziennego sprzątania domu, a także inne środki czystości, dlatego warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej ekipy sprzątającej, a przynajmniej wypożyczenie urządzeń.

Zasady sprzątania

Pierwszą zasadą jest sprzątanie najpierw na sucho, a potem na mokro. Czyszczenie na mokro z pominięciem suchego spowoduje, że z kurzu i pyłu w połączeniu z wodą powstanie błoto, które może jeszcze bardziej zabrudzić tak podłogi, jak i ściany. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne sprzątanie, warto wypożyczyć profesjonalny odkurzacz przemysłowy, który doskonale poradzi sobie nie tylko z kurzem i pyłem, ale także z resztkami gruzu. Urządzenia takie wyposażone są w mocny silnik, mają siłę ssania o wiele większą, niż zwykłe domowe odkurzacze. Warto postawić np. na odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro. Przyda się on również na dalszych etapach sprzątania, kiedy w użyciu będzie szorowarka; nie ma ona wbudowanego systemu odsysania wody i odkurzacz do pracy na mokro spełni to zadanie. Zarówno z odkurzaczami, jak i szorowarkami można zapoznać się na stronie sklepu euroczystosc.pl.

Druga bardzo istotna zasada to sprzątanie od góry do dołu. W domu piętrowym zaczynamy od najwyższej kondygnacji, a w każdym pomieszczeniu – od sufitu. W ten sposób pył i kurz z elementów najwyższych opada ku dołowi, dzięki czemu czyszczenie podłogi jest ostatnią czynnością.

Oczywiście sprzątając po remoncie, nie poprzestaniemy na jednokrotnym odkurzaniu. Pył i kurz unosi się w powietrzu przez pewien czas, dlatego czynność odkurzania trzeba będzie powtórzyć kilka razy. Dopiero później można przystąpić do sprzątania na mokro. Robimy to analogicznie, według zasady „od góry do dołu”. Przed rozpoczęciem mycia sprawdzamy, czy nie pozostały gdzieś resztki farby, fugi, lakieru, itp. Trzeba je usunąć za pomocą rozpuszczalnika, przeznaczonego dla danej substancji i zabrudzonej powierzchni.

Wynajęcie firmy sprzątającej

Jeżeli decydujemy się na sprzątanie we własnym zakresie, musimy pamiętać o wielu innych rzeczach. Przede wszystkim musimy wziąć urlop, bowiem jeden weekend najprawdopodobniej nie wystarczy na wykonanie wszystkich prac. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu opieki dla dzieci. Następnie należy zakupić niezbędny sprzęt i środki czystości do sprzątania, uwzględniając specyfikę poszczególnych powierzchni. Można zakupić w specjalistycznym sklepie, jak bonus-czystosc.pl, profesjonalne preparaty czyszczące o różnym przeznaczeniu. Są one silnie skoncentrowane, dzięki czemu bardzo wydajne.

Warto jednak rozważyć opcję zatrudnienia fachowców z firmy sprzątającej. Ekipa będzie wyposażona w profesjonalne maszyny czyszczące i specjalnie do nich dobrane preparaty chemiczne. Osób do pracy będzie zapewne więcej, niż byłoby sprzątających domowników, poza tym są to osoby z doświadczeniem, dlatego całe sprzątanie będzie można wykonać nawet w jeden dzień. Co więcej, szybkość pracy idzie tu w parze z jakością. Konkurencja na rynku usług sprzątania jest bardzo duża i firmom zależy na jak największym zadowoleniu klientów. Na wysoką jakość efektu wpływa także i to, że maszyny sprzątające, jakimi dysponują firmy, są o wiele bardziej wydajne niż domowe urządzenia do sprzątania.

Oczywiście cena usługi jest bardzo istotna i przed wynajęciem firmy trzeba zapoznać się z jej szczegółową ofertą. Jeżeli szukamy firmy w sieci, pamiętajmy, że rzetelna firma sprzątająca zawsze zamieszcza na swojej stronie internetowej cennik usług, ponadto każdego klienta traktuje indywidualnie i niewykluczone, że uda się wynegocjować korzystny rabat.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości